Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Żurawka 'Amber Waves'

Heuchera 'Amber Waves'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm
Barwa liści/igieł: złocistopomarańczowa
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawki (łac. Heuchera) to byliny należące do rodziny skalnicowatych. Do rodzaju Heuchera zalicza się około 50 gatunków roślin, chociaż w uprawie spotyka się głównie ich odmiany mieszańcowe, określane mianem żurawek ogrodowych. Wśród nich znajduje się mnóstwo interesujących odmian, różniących się głównie wysokością i kolorem liści.
Jedną z ciekawszych odmian żurawek jest oryginalnie ubarwiona żurawka ‘Amber Waves’. Jej liście przez większą część sezonu wyróżniają się niezwykle pięknym, złocistopomarańczowym kolorem, kontrastującym z różową barwą spodniej strony blaszki liściowej. Brzegi liści są delikatnie powcinane i pofalowane, co dodatkowo podkreśla dekoracyjność tej odmiany.
Żurawka 'Amber Waves' należy do żurawek o niewielkich rozmiarach, gdyż jej wysokość to zaledwie około 20 cm. Żurawka 'Amber Waves' kwitnie latem (czerwiec-lipiec). Jej drobne, dzwonkowate kwiaty w kolorze białoróżowym nie stanowią istotnego waloru ozdobnego. Niestety, mimo swojej niezaprzeczalnej urody, odmiana 'Amber Waves' jest stosunkowo delikatna i niezbyt trwała. Ponieważ dość szybko się starzeje, wymaga częstszego odnawiania.
Jak większość żurawek, także żurawka 'Amber Waves' najlepiej rośnie w półcieniu. Preferuje gleby lekkie, zasobne, próchnicze i niezbyt wilgotne, ale nie suche. Roślina niezbyt dobrze znosi niedobory wody i podczas okresów suszy bardzo szybko więdnie.
Chociaż żurawka 'Amber Waves' jest rośliną zimozieloną (późną jesienią zmienia barwę liści na zieloną), jej mrozoodporność nie jest zadowalająca. Dlatego na okres zimy poleca się okrywanie roślin warstwą liści. Najlepszym sposobem na rozmnażanie żurawki 'Amber Waves' jest podział dorosłych egzemplarzy, gwarantujący zachowanie cech odmianowych.
Podobnie jak inne żurawki, również żurawka 'Amber Waves' jest znakomitą roślina rabatową. Ze względu na niewielkie rozmiary, nadaje się do nasadzeń z przodu rabaty lub na obwódki. Można ją również uprawiać na skalniakach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.