Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kosaciec bródkowy

Kosaciec bródkowy

Orlik pospolity 'Nora Barlow'

Orlik pospolity 'Nora Barlow'

Bodziszek korzeniasty

Bodziszek korzeniasty

Fargesia północnosyczuańska

Fargesia północnosyczuańska 1

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Złocień Weyricha

Chrysanthemum weyrichii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowe
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złocień Weyricha należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym rośnie w Azji. Niska bylina, dorastająca do 15 cm wysokości. Tworzy gęste, zwarte kobierce. Ciemnozielone liście są mięsiste, lśniące i pierzaste. Ozdobą rośliny są jednak różowe kwiaty – koszyczki. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Owocem jest niełupka.

Złocień Weyricha
preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i dość wilgotne. W cieniu słabiej kwitnie i osiąga większą wysokość. Dobrze czuje się w rejonach nadmorskich. Optymalne podłoża są próchnicze, dobrze przepuszczalne i zdrenowane.
Złocień Weyricha jest w pełni mrozoodporny. Najłatwiej rozmnażać go przez sadzonki sadzone do gruntu w okresie wiosennym. Nasiona wysiewa się jesienią (lub wiosną po uprzednim długim ochłodzeniu), jednak ten sposób jest mniej efektywny. Na 1m2 sadzi się 10-12 roślin. Młode okazy w czasie susz powinno się podlewać, starsze dość dobrze znoszą niedobór wody. Nawożenie umiarkowanie, kilkukrotnie w ciągu sezonu. Warto stosować nawozy potasowo-fosforowe (na lepsze krzewienie i kwitnienie). Dobrze reaguje także na nawozy organiczne (obornik, kompost, gnojówki). Roślina rzadko jest porażana przez choroby i atakowana przez szkodniki.

Złocień Weyricha można wykorzystać do dekoracji obrzeży rabat i ścieżek. Szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych (skalniakach) – sadzony przy kamieniach i murkach. Nadaje się także do obsadzania skarp i uprawy w pojemnikach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.