Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Złocień Weyricha

Chrysanthemum weyrichii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowe
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złocień Weyricha należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym rośnie w Azji. Niska bylina, dorastająca do 15 cm wysokości. Tworzy gęste, zwarte kobierce. Ciemnozielone liście są mięsiste, lśniące i pierzaste. Ozdobą rośliny są jednak różowe kwiaty – koszyczki. Pojawiają się w czerwcu i lipcu. Owocem jest niełupka.

Złocień Weyricha
preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i dość wilgotne. W cieniu słabiej kwitnie i osiąga większą wysokość. Dobrze czuje się w rejonach nadmorskich. Optymalne podłoża są próchnicze, dobrze przepuszczalne i zdrenowane.
Złocień Weyricha jest w pełni mrozoodporny. Najłatwiej rozmnażać go przez sadzonki sadzone do gruntu w okresie wiosennym. Nasiona wysiewa się jesienią (lub wiosną po uprzednim długim ochłodzeniu), jednak ten sposób jest mniej efektywny. Na 1m2 sadzi się 10-12 roślin. Młode okazy w czasie susz powinno się podlewać, starsze dość dobrze znoszą niedobór wody. Nawożenie umiarkowanie, kilkukrotnie w ciągu sezonu. Warto stosować nawozy potasowo-fosforowe (na lepsze krzewienie i kwitnienie). Dobrze reaguje także na nawozy organiczne (obornik, kompost, gnojówki). Roślina rzadko jest porażana przez choroby i atakowana przez szkodniki.

Złocień Weyricha można wykorzystać do dekoracji obrzeży rabat i ścieżek. Szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych (skalniakach) – sadzony przy kamieniach i murkach. Nadaje się także do obsadzania skarp i uprawy w pojemnikach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.