Złocień różowy - Chrysanthemum coccineum

2020-07-16 15:36

Złocień różowy swoje korzenie ma na Kaukazie. Ze względu na pochodzenie nazywana jest również perską chryzantemą. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Złocień różowy
Autor: www.gettyimages.com Złocień różowy

Spis treści

  1. Złocień różowy - opis
  2. Złocień różowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Złocień różowy - zastosowanie

Złocień różowy - opis

Złocień różowy to bylina o wyprostowanym pokroju, który z czasem staje się delikatnie krzaczasty. Roślina zazwyczaj osiąga od 50 do 60 cm wysokości. Ma dość sztywne i rozgałęzione pędy oraz zielone, podwójnie pierzaste liście wyrastające głównie u podstawy. Okres kwitnienia złocienia różowego przypada od maja-czerwca nawet do września. Kwiaty przeważnie pojawiają się w drugim roku  uprawy, są zebrane w koszyczki - w środku żółte kwiaty rurkowate, otaczają je różowe lub czerwonawe kwiaty języczkowe. Owocem są niełupki. Roślina chętnie odwiedzana jest przez owady.

>> Przeczytaj też: Owady pożyteczne w ogrodzie: owady zapylające i owady drapieżne

Złocień różowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Złocień różowy lubi miejsca słoneczne, ewentualnie lekko ocienione. W cieniu zdecydowanie słabiej kwitnie. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i dość zwięzłe, nawet wręcz ciężkie. Aby roślina lepiej rosła warto zadbać o lekko kwaśny odczyn gleby. Jest to roślina dość wytrzymała. Jeśli po kwitnieniu roślinę przytniemy, możliwe że jeszcze w tym sezonie zakwitnie drugi raz. Podczas dużych upałów wskazane jest regularne podlewanie rabaty ze złocieniem. Na początku sezonu roślinę warto wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym dla roślin kwitnących lub podsypać kompostem czy obornikiem. Złocień różowy rozmnaża się przez wysiew nasion, ewentualnie wegetatywnie przez podział rośliny (najlepiej po kwitnieniu).

>> Poznaj też: Złocień maruna

Złocień różowy - zastosowanie

Złocień różowy to znakomita roślina na rabaty przydomowe. Efektownie wygląda posadzona w grupie. Bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie innych złocieni oraz np. astrów. Może być wykorzystywany w zieleni miejskiej. Sprawdzi się również w bukieciarstwie - nadaje naturalistyczny charakter kompozycjom w wazonie.

>> Przeczytaj też: Złocień krzewiasty (Argyranthemum) – ciekawa kwitnąca roślina balkonowa i rabatowa. Zdjęcia odmian

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Wysokość 50 cm - 60 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie