Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Fargesia olbrzymia ‘Wolong’

Fargesia olbrzymia ‘Wolong’

Przelot górski

Przelot górski

Orlik pospolity

Orlik pospolity

Turzyca oszimska ‘Evergold’

Turzyca oszimska ‘Evergold’

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Złocień dalmatyński

Tanacetum cinerariifolium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozgałęziony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złocień dalmatyński (syn. wrotycz dalmatyński) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Dawniej zaliczano ją do chryzantem. W środowisku naturalnym występuje na Bałkanach, ale jest uprawiana w wielu rejonach świata (w tym w Polsce). Ma pokrój wzniesiony. Wytwarza rozgałęzione łodygi osiągające 80-100 cm wysokości. Liście są drobne, pierzastodzielne, szaro owłosione.

Złocień dalmatyński najczęściej kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Tworzy kuliste, biało-żółte koszyczki. Może wywoływać alergie lub doprowadzić do zatrucia u człowieka lub zwierząt.

Złocień dalmatyński najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Nie znosi miejsc zacienionych. Lubi podłoża przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie suche, niezbyt ciężkie o pH 5,2-7,5. W surowe lub bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego wymaga okrycia. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie. Nasiona wysiewa się wiosną. Podłoże przed siewem warto wymieszać z przefermentowanym obornikiem. Młode okazy w czasie susz wymagają podlewania.

Złocień dalmatyński można wykorzystywać do tworzenia słonecznych rabat. Dobrze wygląda sadzony w większych grupach. Pasuje w szczególności do ogrodów śródziemnomorskich, naturalistycznych i wiejskich. Roślinę uprawia się jednak głównie jako ochronę innych gatunków i... domu. Preparaty z kwiatów skutecznie odstraszają komary, karaluchy, prusaki, pluskwy i szkodniki roślin.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.