Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Złocień dalmatyński

Tanacetum cinerariifolium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozgałęziony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złocień dalmatyński (syn. wrotycz dalmatyński) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Dawniej zaliczano ją do chryzantem. W środowisku naturalnym występuje na Bałkanach, ale jest uprawiana w wielu rejonach świata (w tym w Polsce). Ma pokrój wzniesiony. Wytwarza rozgałęzione łodygi osiągające 80-100 cm wysokości. Liście są drobne, pierzastodzielne, szaro owłosione.

Złocień dalmatyński najczęściej kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Tworzy kuliste, biało-żółte koszyczki. Może wywoływać alergie lub doprowadzić do zatrucia u człowieka lub zwierząt.

Złocień dalmatyński najlepiej uprawiać na stanowisku słonecznych, wtedy najobficiej kwitnie. Nie znosi miejsc zacienionych. Lubi podłoża przepuszczalne, żyzne, umiarkowanie suche, niezbyt ciężkie o pH 5,2-7,5. W surowe lub bezśnieżne zimy może przemarzać, dlatego wymaga okrycia. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie. Nasiona wysiewa się wiosną. Podłoże przed siewem warto wymieszać z przefermentowanym obornikiem. Młode okazy w czasie susz wymagają podlewania.

Złocień dalmatyński można wykorzystywać do tworzenia słonecznych rabat. Dobrze wygląda sadzony w większych grupach. Pasuje w szczególności do ogrodów śródziemnomorskich, naturalistycznych i wiejskich. Roślinę uprawia się jednak głównie jako ochronę innych gatunków i... domu. Preparaty z kwiatów skutecznie odstraszają komary, karaluchy, prusaki, pluskwy i szkodniki roślin.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.