Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Zerwa kulista

Phyteuma orbiculare
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zerwa kulista pochodzi z Europy oraz Azji. W Polsce można ją spotkać w naturze, jednak rzadko (najczęściej w górach Karpatach oraz Sudetach), w północnej części naszego kraju nie występuje wcale, jednak tam można uprawiać ją jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Zerwa kulista - opis

Zerwa kulista jest byliną. Ma wzniesiony pokrój. Najczęściej osiąga od 15 do nawet 50 cm wysokości (odmiany hodowlane są zdecydowanie wyższe niż okazy występujące rodzimie w naszym kraju). Łodyga zerwy jest cienka i dość delikatna. Delikatnie owłosione, zielone liście najczęściej są kształtu lancetowatego lub lekko jajowatego, choć mogą być także sercowate i karbowane. Liście położone wyżej na łodydze najczęściej są bezogonkowe, lancetowate, równowąskie, mogą mieć szeroką nasadę.

Zerwa kulista kwitnie dość długo: od maja nawet do sierpnia, wszystko zależy od warunków pogodowych i uprawowych. Kwiaty są niezwykle ozdobne, zebrane w kulistą główkę (stąd nazwa gatunkowa rośliny) na szczycie łodygi, mają ciemnoniebieski lub fioletowoniebieski kolor. W miejsce kwiatów jesienią na roślinie pojawią się owoce - torebki o trzech komorach, otwierających się się na bokach. Roślina może sama się rozsiewać - roznoszona jest przez wiatr lub owady. Zerwa kulista tworzy silnie rozgałęzione kłącze, podziemne.

Zerwa kulista - warunki uprawy i pielęgnacja

Zerwa kulista może rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Podłoże powinno być żyzne i przewiewne. Obowiązkowy jest dobry drenaż. Roślina nie lubi zalewania - prowadzi to szybko do chorób grzybowych. Roślina jest w pełni mrozoodporna i bez problemu sprawdza się w naszym klimacie.

Przez cały okres wegetacji roślinę należy podlewać umiarkowanie. Raz na jakiś czas warto zerwę zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Dodatkowo na wiosnę co roku glebę warto wzbogacać kompostem. Zerwa rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion, a także w sposób wegetatywny przez podział kłączy.

Zerwa kulista - zastosowanie

Zerwa kulista najczęściej wykorzystywana jest na skalniakach, gdzie doskonale komponuje się z głazami, kamieniami i innymi roślinami skalnymi. Dobrze sadzić ją w okolicach murków, można wykorzystać ją również na obwódki. Ze względu na swą wyjątkową dekoracyjność, warto sadzić ją w wyeksponowanych miejscach. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.