Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Przymiotno sine

Przymiotnio sine

Lewizja liścieniowa

Lewizja liścieniowa

Alyssoides urticulata

Alyssoides urticulata

Dzielżan ogrodowy

Dzielżan ogrodowy

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żeleźniak żółty

Phlomis ruseliana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żeleźniak żółty pochodzi z Turcji oraz Syrii. W naturalnym środowisku, roślina nie występuje w Polsce. W naszym kraju znana jest tylko i wyłącznie jako roślina siana w celach ozdobnych w ogrodach. Roślina należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inna nazwa to żeleźniak Russela.

Żeleźniak żółty - opis

Żeleźniak żółty należy do bylin. Rośnie w grupie, tworząc kępy. Ma sztywny, wzniesiony pokrój. Jest dość wysoką rośliną - dorasta do 0,5-1 m. Liczne sercowate liście mają nawet 20 cm długości. Górna strona blaszki liściowej ma odcień zielony, natomiast dolna - lekko szary. Pędy oraz liście pokryte są niewielkimi włoskami.
Okres kwitnienia żeleźniaka żółtego przypada od czerwca do sierpnia. Roślina tworzy charakterystyczne kwiatostany: żółte kwiaty zebrane są w kilku okółkach, między którymi widać fragment pędu. Kwiaty są dwuwargowe. Owocem jest mieszek zawierający cztery nasiona - twarde, ciemnobrązowe orzeszki.
Roślina jest silnie miododajna, bardzo chętnie odwiedzana przez owady.
Ciekawą odmianą jest ‘Mosaic’ z charakterystycznymi żółtymi plamami na liściach.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Żeleźniak żółty - warunki uprawy

Żeleźniak żółty nie jest wymagający w uprawie. Nawet mało żyzne podłoże nie jest problemem dla tej rośliny. Preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska. W miejscach półcienistych roślina jest wyższa, jednak tworzy mniej kwiatów. Lubi podłoże przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze. Lepiej znosi suszę niż zalewanie. Lubi gleby umiarkowanie wilgotne.

Żeleźniak żółty - pielęgnacja

Żeleźniak żółty raz na jakiś czas wymaga wapnowania podłoża, pobudza to kwitnienie i odmładza okazy. Żeleźniak jest dość mrozoodporny, jednak w bezśnieżne zimy warto go okrywać bądź okopczykować.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Nawożenie jest wskazane tylko na wiosnę i to najlepiej kompostem. Kwiatostany po przekwitnięciu można ściąć - zabieg ten zapewni bardziej obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Roślinę rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział.
Żeleźniak nie jest bylina długowieczną, dlatego warto raz na kilka lat podzielić roślinę (jeśli tego nie zrobimy - może zginąć).

Żeleźniak żółty - zastosowanie

Żeleźniak żółty to dość duża roślina. Zajmuje pokaźną ilość miejsca na rabacie i najlepiej wygląda w towarzystwie równie masywnych roślin. Idealnie prezentuje się w połączeniu z jeżówkami, miskantami, malwami czy rudbekiami. Dodaje rabatom naturalistyczny klimat. Jest dobrym tłem dla niskich roślin.
Żeleźniak wykorzystywany jest także do tworzenia szpalerów, a nawet żywopłotów, gdyż z czasem - przy prawidłowej pielęgnacji - szybko i gęsto się rozrasta.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.