Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żeleźniak żółty = żeleźniak Russela

Phlomis ruseliana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żeleźniak żółty pochodzi z Turcji oraz Syrii. W naturalnym środowisku, roślina nie występuje w Polsce. W naszym kraju uprawiana jest w ogrodach jako roślina ozdobna. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inna nazwa to żeleźniak Russela.

Żeleźniak żółty - opis

Żeleźniak żółty należy do bylin. Rośnie w grupie, tworząc kępy. Ma sztywny, wzniesiony pokrój. Jest dość wysoką rośliną - dorasta do 0,5-1 m. Liczne sercowate liście mają nawet 20 cm długości. Górna strona blaszki liściowej ma odcień zielony, natomiast dolna - lekko szary. Sztywne pędy oraz liście pokryte są niewielkimi włoskami.
Okres kwitnienia żeleźniaka żółtego przypada od czerwca do sierpnia. Roślina tworzy charakterystyczne kwiatostany: żółte kwiaty zebrane są w kilku okółkach, między którymi widać fragment pędu. Kwiaty są dwuwargowe. Owocem jest mieszek zawierający cztery nasiona - twarde, ciemnobrązowe orzeszki.
Roślina jest silnie miododajna, bardzo chętnie odwiedzana przez owady.
Ciekawą odmianą jest ‘Mosaic’ z charakterystycznymi żółtymi plamami na liściach.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Żeleźniak żółty - warunki uprawy

Żeleźniak żółty nie jest wymagający w uprawie. Nawet mało żyzne podłoże nie jest problemem dla rośliny. Preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska. W miejscach półcienistych roślina jest wyższa, jednak tworzy mniej kwiatów. Lubi podłoże przepuszczalne, piaszczysto-próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Lepiej znosi suszę niż zalewanie.

Żeleźniak żółty - pielęgnacja

Żeleźniak żółty raz na jakiś czas wymaga wapnowania podłoża, pobudza to kwitnienie i odmładza okazy. Poleca się okrywać roślinę na zimę - starsze okazy mogą przezimować, jednak lepiej nie ryzykować i całość okryć chochołem, stroiszem lub agrowłókniną albo okopczykować.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

W okresie długotrwałej suszy należy roślinę starajmy się regularnie podlewać. Nawożenie jest wskazane tylko na wiosnę i to najlepiej kompostem. Kwiatostany po przekwitnięciu można ściąć - zabieg ten zapewni bardziej obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Roślinę rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział.
Żeleźniak nie jest bylina długowieczną, dlatego warto raz na kilka lat podzielić roślinę (jeśli tego nie zrobimy - może zginąć).

Żeleźniak żółty - zastosowanie

Żeleźniak żółty to dość duża roślina. Zajmuje pokaźną ilość miejsca na rabacie i najlepiej wygląda w towarzystwie równie masywnych roślin. Idealnie prezentuje się w połączeniu z jeżówkami, miskantami, malwami czy rudbekiami. Nadaje rabatom naturalistyczny klimat. Jest dobrym tłem dla niższych roślin. Sprawdzi się jako roślina obwódkowa.
Żeleźniak wykorzystywany jest także do tworzenia szpalerów, a nawet żywopłotów, gdyż z czasem - przy prawidłowej pielęgnacji - szybko i gęsto się rozrasta.

Uschnięte kwiaty żeleźniaka aż do zimy są ozdobą ogrodu. Z powadzeniem można je wykorzystać również na suche bukiety.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.