Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Żeleźniak samoski

Phlomis samia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 90 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żeleźniak samoski to jeden z kilku gatunków żeleźniaka. Jest uprawiany w naszym kraju jako roślina ozdobna. Nie jest bardzo popularny, choć coraz częściej można spotkać go w szkółkach ogrodniczych oraz na targach i wystawach branżowych. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Żeleźniak samoski - opis

Żeleźniak samoski to roślina wieloletnia, która zazwyczaj osiąga 80-90 cm wysokości, pokrojem jest podobny do żeleźniaka Russela, ma wzniesioną, sztywna łodygę. Zielone, owłosione liście mają jajowaty lub sercowaty kształt i są osadzone na długich ogonkach.

Okres kwitnienia żeleźniaka samoskiego przypada na lato - od lipca do sierpnia, gdy zwykle inne gatunki żeleźniaków kończą kwitnienie. Kwiaty są dwuwargowe (górna warga spłaszczona jasnozielona, dolna purpurowa lub różowa), zebrane w kwiatostany ułożone piętrowo jeden pod drugim w 2-3-centymetrowych odstępach. Kwiaty jesienią usychają i utrzymują się na roślinie nawet podczas przymrozków. Owocem żeleźniaka jest rozłupnia.

Żeleźniak samoski - warunki uprawy i pielęgnacja

Żeleźniak samoski bardzo lubi stanowisko ciepłe lub delikatnie ocienione, osłonięte od wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Im lepsza jakość podłoża, tym roślina lepiej kwitnie, a zasadowy odczyn gleby wpływa pozytywnie na wzrost.

Żeleźniak samoski jest odporny na mróz oraz krótkotrwałą suszę. Przy lekkich zimach roślina nie gubi liści na zimę i pozostaje zimozielona, wtedy więc okryć ją stroiszem przed zimą, aby nie doszło do przemarznięcia.
Rozmnaża się wegetatywnie przez podział roślin lub generatywnie przez wysiew nasion. Żeleźniak samoski dobrze i szybko się ukorzenia. Raz na jakiś czas dobrze odmłodzić roślinę dzieląc ją.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Żeleźniak samoski - zastosowanie

Żeleźniak samoski idealnie pasuje do ogrodów rustykalnych i ogrodów w stylu naturalistycznym. Wprowadza do nasadzeń typowo wiejski klimat. Warto łączyć go z rudbekiami, astrami czy malwami. Nadaje się na kwiat cięty oraz na suche bukiety.

>> Poznaj też:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.