Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Żeleźniak bulwiasty

Phlomis tuberosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 1,2 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żeleźniak bulwiasty prawdopodobnie swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce jest słabo znany. Należy do rodziny jasnotowate (Lamiaceae).

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Żeleźniak bulwiasty - opis

Żeleźniak bulwiasty to roślina wieloletnia. Ma wzniesiony, z czasem kępiasty pokrój. Zazwyczaj osiąga od 120 do 150 cm wysokości. Pędy są cienkie, zielone liście podłużnie sercowate, na brzegach blaszki liściowej ząbkowane.
Roślina kwitnie obficie od czerwca do lipca. Duże, dekoracyjne kwiaty - różowe z delikatnym fioletowym odcieniem - kształtem przypominają turbany. Zebrane są nawet po 40 sztuk w w okółkowate kwiatostany, osadzone na pędzie w 3-5 piętrach. Późnym latem oraz jesienią kwiatostany zasychają i tworzą ciekawy dekoracyjny efekt. Żeleźniak bulwiasty tworzy kuliste owoce - rozłupnie które utrzymują się na roślinie do zimy. Wewnątrz nich znajdują się nasiona.
Żeleźniak jest silnie miododajny, chętnie odwiedzają go pszczoły oraz motyle.

Żeleźniak bulwiasty - warunki uprawy

Żeleźniak bulwiasty nie jest wymagający w uprawie. Potrzebuje tylko słonecznego lub półcienistego miejsca o podłożu średnio żyznym, piaszczystym i dość przepuszczalnym. Z powodzeniem będzie rósł również na podłożu wilgotnym. Jest odporny na krótkotrwałą suszę oraz mróz.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Żeleźniak bulwiasty - pielęgnacja

Żeleźniak bulwiasty nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Nadaje się na żywopłoty, co za tym idzie szybko regeneruje się po cięciu. W bezśnieżne zimy lepiej okrywać okazy. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział rośliny matecznej - najlepszym terminem rozmnażania wegetatywnego jest wiosna lub jesień (po kwitnieniu). Nie jest to roślina długowieczna, dlatego maksymalnie co 5 lat dobrze jest ją podzielić i rozsadzić.

Żeleźniak bulwiasty - zastosowanie

Żeleźniak bulwiasty może być tłem dla innych niższych okazów na słonecznej rabacie. Dobrze wygląda sadzony zarówno w grupach, jak pojedynczo. Można go wykorzystać do tworzenia żywopłotów. Nadaje ogrodom naturalistyczny, rustykalny charakter. Kwiaty nadają się na suche bukiety.

>> Poznaj też: żeleźniak żółty

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.