Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Mikołajek nadmorski

Mikołajek nadmorski

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Świerząbek orzęsiony

Świerząbek orzęsiony

gęsiówka kaukaska 'Plena'

Gęsiówka kaukaska 'Plena'

Byliny

lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Zawilec żółty

Anemone ranunculoides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: zadarniający, wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Opis:

Zawilec żółty (ang. yellow wood anemone) to bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), popularna na stanowiskach naturalnych w całej niemal Europie i na Zakaukaziu. W Polsce powszechna w stanie dzikim, szczególnie na niżu: na łęgach, w wilgotnych zaroślach oraz lasach liściastych i mieszanych.
Rozrasta się szeroko za pomocą podziemnych rozłogów (geofit ryzomowy). Dorasta do 10-25 cm wysokości, tworząc nad ziemią kobierzec z licznych pojedynczych, nierozgałęzionych łodyg. Na każdej z nich wyrastają trzy ułożone okółkowo trójdzielne liście łodygowe i jeden lub dwa złocistożółte kwiaty na szczycie.  
Zawilec żółty kwitnie od marca do maja. Kwiaty podczas dnia obracają się za słońcem, zamykają w nocy i przy złej pogodzie.
Roślina wytwarza, działający drażniąco na skórę i błony śluzowe, glikozyd: ranunkulinę, o piekącym smaku, powodujący mdłości, biegunki i krwawienia. W stanie świeżym trujący również dla zwierząt, ale po wysuszeniu traci te właściwości i może byc składnikiem pasz (na przykład siana).
Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych oraz wilgotnych, zasobnych, lekko próchniczych glebach, o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Zawilce są odporne na mróz, ponieważ na zimę cała część nadziemna rośliny zamiera, a zimują jedynie pąki pod powierzchnią gleby, strefa mrozoodporności – 6.
Doskonała roślina do słonecznych lub półcienistych ogrodów leśnych, do zadarnień pod koronami drzew. Polecana również do obsadzania skarp.
Gatunek ten może być rozmnażany z nasion, wysiewanych zaraz po zbiorze oraz bardzo wczesną wiosną, mozna go też rozmnażać późną jesienią przez podział kłączy.

Galeria zdjęć:

  • <p>Zawilec żółty</p>
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.