Zawilec wielkokwiatowy - Anemone sylvestris

2020-07-16 15:36

Zawilec wielkokwiatowy to roślina, którą można spotkać w Europie, Azji. W Polsce w stanie dzikim występuje  na Wyżynie Małopolskiej, Lubelskiej i Pojezierzu Mazurskim (gatunek chroniony w stanie naturalnym). Jest również uprawiana jako roślina ozdobna w prywatnych ogrodach. Należy do rodziny jaskrowatych (Rannunculaceae).

Spis treści

  1. Zawilec wielkokwiatowy - opis
  2. Zawilec wielkokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Zawilec wielkokwiatowy - zastosowanie

Zawilec wielkokwiatowy - opis

Zawilec wielkokwiatowy tworzy podziemne kłącza z rozłogami. Ma wzniesiony pokrój, zazwyczaj osiąga od 15 do 40 cm wysokości. Pędy są dość sztywne i owłosione. Liście są odziomkowe, w kolorze zielonym, mają powcinaną blaszkę liściową, od spodu owłosione, osadzone na długich ogonkach. Kwitnienie zawilca wielkokwiatowego rozpoczyna się  w kwietniu i  trwa przeważnie do czerwca. Kwiaty są dość duże (o średnicy dochodzącej nawet do 7 cm), przeważnie białe z żółtym środkiem, o owłosionej spodniej stronie płatków kwiatowych. Są lubiane są przez owady, zwłaszcza pszczoły, wydzielają przyjemnym zapach. Kwiaty otwierają się w dzień, nocą zamykają. Latem na roślinie pojawiają się ozdobne owoce: białe, wełniste niełupki, które same się rozsiewają. Ciekawe odmiany zawilca wielkokwiatowego:

  • ‘Snow White’- odmiana o dużych kwiatach w kolorze śnieżnobiałym,
  • ‘Grandiflora’ – odmiana o dużych, przewieszających się kwiatach.

>> Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

Zawilec wielkokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Zawilec wielkokwiatowy najlepiej rośnie w miejscu półcienistym (w słonecznym też sobie dobrze poradzi, jednak wtedy warto zadbać o regularne podlewanie rośliny). Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, dość lekkie i wapienne. Zawilec dość dobrze znosi suszę, jest też odporny na spadki temperatury.Przed zimą roślinę należy ściąć przy gruncie. Zawilec ma dobrze rozwinięty system korzeniowy i na wiosnę bardzo ładnie odbije. Dobrze wpływa na niego wzbogacanie podłoża węglem drzewnym czy popiołem z ogniska. Nie wymaga nawożenia. Aby jeszcze lepiej przetrwał zimę, można go ściółkować. Starsze okazy ciężko wyplenić z ogrodu, ponieważ zawilec ma silny system korzeniowy, który z czasem silnie się rozrasta. Zawilec wielkokwiatowy rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział roślin.

Zawilec wielkokwiatowy - zastosowanie

Zawilec wielkokwiatowy to doskonała roślina na delikatnie ocienione skalniaki. Można go także sadzić w zakamarkach ścieżek czy przy kamieniach. Najlepiej sadzić roślinę w dużych grupach (po 10-20 roślin) - wtedy prezentuje się najatrakcyjniej. Wprowadza do ogrodu naturalistyczny charakter. Można go także uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach. Kwiaty nadają się do cięcia - można je wykorzystać we florystyce.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 15 cm - 40 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony