Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Penstemon

Penstemon

Ciemiernik cuchnący

Ciemiernik cuchnący

Mak wschodni

Mak wschodni

Czerniec czerwony

Czerniec czerwony

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Zawilec mieszańcowy

Anemone x hybrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 40 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawilec mieszańcowy to pięknie kwitnąca bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W klasyfikacji i nazewnictwie zawilca mieszańcowego panuje od wielu lat spore zamieszanie. Według niektórych badaczy roślina ta powstała ze skrzyżowania Anemone hupehensis var. japonica z Anemone vitifolia i powinna nosić nazwę Anemone japonica.
Zawilec mieszańcowy osiąga różną wysokość, w zależności od odmiany wynosi ona od 40 cm nawet do 120 cm.
Kwiaty zawilca mieszańcowego pojawiają się w sierpniu i na niektórych odmianach utrzymują aż do przymrozków. Kwiaty zawilca mieszańcowego mogą mieć rożne kolory, jednak dominują białe, różowe i fioletowe. Kwiaty mają około 6 cm średnicy i zróżnicowaną liczbę płatków. Liście zawilca mieszańcowego są ciemnozielone, klapowane, od spodu lekko owłosione.
Zawilec mieszańcowy najlepiej wygląda posadzony w niewielkiej grupie na rabacie lub jako element ogrodu naturalistycznego bądź japońskiego w pobliżu zbiornika wodnego. Najlepsze dla tej rośliny jest stanowisko półcieniste oraz lekko wilgotna i próchniczna gleba. Zawilec wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Potrzebuje także zabezpieczania na zimę (zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu), z wiekiem mrozoodporność rośnie. Po kwitnieniu przycina się pędy zawilca (aby rośliny nie wiązały nasion), a pod koniec sezonu ścina całą część nadziemną i zabezpiecza system korzeniowy usypując na powierzchni ziemi 20-centymetrowy kopczyk z torfu, kory sosnowej lub liści.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.