Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Zawilec mieszańcowy

Anemone x hybrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 40 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawilec mieszańcowy to pięknie kwitnąca bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W klasyfikacji i nazewnictwie zawilca mieszańcowego panuje od wielu lat spore zamieszanie. Według niektórych badaczy roślina ta powstała ze skrzyżowania Anemone hupehensis var. japonica z Anemone vitifolia i powinna nosić nazwę Anemone japonica.
Zawilec mieszańcowy osiąga różną wysokość, w zależności od odmiany wynosi ona od 40 cm nawet do 120 cm.
Kwiaty zawilca mieszańcowego pojawiają się w sierpniu i na niektórych odmianach utrzymują aż do przymrozków. Kwiaty zawilca mieszańcowego mogą mieć rożne kolory, jednak dominują białe, różowe i fioletowe. Kwiaty mają około 6 cm średnicy i zróżnicowaną liczbę płatków. Liście zawilca mieszańcowego są ciemnozielone, klapowane, od spodu lekko owłosione.
Zawilec mieszańcowy najlepiej wygląda posadzony w niewielkiej grupie na rabacie lub jako element ogrodu naturalistycznego bądź japońskiego w pobliżu zbiornika wodnego. Najlepsze dla tej rośliny jest stanowisko półcieniste oraz lekko wilgotna i próchniczna gleba. Zawilec wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Potrzebuje także zabezpieczania na zimę (zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu), z wiekiem mrozoodporność rośnie. Po kwitnieniu przycina się pędy zawilca (aby rośliny nie wiązały nasion), a pod koniec sezonu ścina całą część nadziemną i zabezpiecza system korzeniowy usypując na powierzchni ziemi 20-centymetrowy kopczyk z torfu, kory sosnowej lub liści.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.