Galeria zdjęć:
Zawilec gajowy należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Jego naturalne stanowiska to runo lasów liściastych Europy i Azji. Występuje też na terenie Ameryki Północnej jako roślina pospolita, zdziczała. Zaliczany jest często do grupy roślin cebulowych, choć wytwarza walcowate kłącza z cienkimi korzeniami. Jest rośliną trującą.
>>Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce
Zawilec gajowy - opis
Zawilec gajowy to doskonała bylina zadarniająca. Dorasta do 15 cm wysokości. Rozrasta się w duże grupy. Pojawia się wczesną wiosną (już w marcu), nawet gdy leży śnieg, tworząc łany zielonych pierzastych liści i białych kwiatów średnicy około 3 cm. Kwiaty otwierają się, gdy dociera do nich światło słoneczne, a zamykają i zwieszają przy pochmurnej pogodzie i wieczorem. Krótko po kwitnieniu część nadziemna zanika.
Zawilec gajowy rozmnaża się przez podział kłączy albo przez wysiew nasion. Aby stworzyć efektowny kobierzec z zawilców należy posadzić 15 roślin na 1 m2.
Zawilec gajowy - wymagania
Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych. Nie toleruje stagnującej wody.
>>Przeczytaj też: Zawilce w ogrodzie: gdzie sadzić i z jakimi roślinami. Stanowisko dla zawilców
Zawilec gajowy – zastosowanie
Zawilec gajowy doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa w założeniach naturalistycznych. Ponieważ jednak po kwitnieniu liście i pędy szybko zasychają i znikają, warto sadzić go wraz z roślinami rozwijającymi się później, które okryją opustoszałe powierzchnie.
Zawilec gajowy – odmiany
W okresie, gdy przyroda jeszcze „śpi” te wdzięczne rośliny stanowią piękną dekorację. Warto w kompozycjach wykorzystywać też odmiany o barwnych kwiatach:
- białe: 'Alba Plena', 'Hilda' (półpełne), 'Vestal' (pełne), 'Lychete', 'Rosea' (przebarwiają się na różowo),
- lawendowe (albo niebieskie): 'Alleni', 'Robinsonina',
- niebieskie: 'Blue Beauty' (liście brązowawe), 'Royal Blue',
- purpurowe: 'Bowles Purple', 'Gigantea Rubra',
- zielone: 'Viridiflora'.
Poznaj inne gatunki zawilców: