Zawciągowiec zwyczajny - Ceratostigma plumbaginoides, syn. Plumbago larpentae

2020-07-16 15:36

Zawciągowiec zwyczajny to pochodząca z Chin roślina ozdobna, która uprawiana jest w naszym kraju w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej. Należy do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae).

Zawciągowiec zwyczajny
Autor: www.gettyimages.com Zawciągowiec zwyczajny

Spis treści

  1. Zawciągowiec zwyczajny - opis
  2. Zawciągowiec zwyczajny - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Zawciągowiec zwyczajny - zastosowanie

Zawciągowiec zwyczajny - opis

Zawciągowiec zwyczajny zaliczany jest do półkrzewów. Ma dywanowy pokrój, osiąga przeważnie do 25 cm wysokości. Roślina początkowo rośnie wolno, z czasem szybko rozrasta się na boki tworząc kobierce. Pędy zawciągowca są dość silnie rozgałęzione, mają czerwony odcień. Liście są niewielkie, odwrotnie jajowate, zielone, jesienią przebarwiają się na kolor czerwony lub brązowy. Okres kwitnienia przypada od sierpnia do listopada. W tym okresie roślina obsypana jest niebieskimi, drobnymi kwiatami, których barwa idealnie kontrastuje z kolorem liści.

Poznaj: Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe >>>

Zawciągowiec zwyczajny - warunki uprawy i pielęgnacja

Zawciągowiec zwyczajny sprawdzi się zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Gleba do uprawy zawciągowca powinna być żyzna, przewiewna, lekko wapienna i umiarkowanie wilgotna. Jeśli chcemy posadzić go na glebie gliniastej, konieczne jest rozluźnienie jej piaskiem. Uprawa na podłożu mało przewiewnym może prowadzić do zamierania rośliny. Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną warto skrócić pędy ścinając pozostałości przekwitłych kwiatostanów. Zawciągowiec kwitnie na pędach tegorocznych, a wegetację rozpoczyna w maju. Na obszarach gdzie panują surowe zimy zalecane jest okrycie na zimę stroiszem lub agrowłókniną. Rozmnaża się przez rozłogi (bardzo łatwo i szybko się ukorzenia). Roślina jest odporna na krótkotrwałe susze.

Zawciągowiec zwyczajny - zastosowanie

Zawciągowiec zwyczajny sprawdzi się jako roślina okrywająca, zadarniająca. Ze względu na pokrój i efektowny wygląd warto sadzić go w miejscu widocznym, dobrze wyeksponowanym. Atrakcyjnie prezentuje się na skalniakach w towarzystwie np. roślin cebulowych, takich jak lilie czy szafirki. Znakomicie nadaje się do sadzenia na skarpach (zapobiega erozji podłoża). Z powodzeniem można uprawiać zawciągowca w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Przeczytaj też: Rośliny zadarniające: rozmnażanie i sadzenie >>>

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IX - XI
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój płożący