Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jagodowiec wielkokwiatowy

Jagodowiec wielkokwiatowy

Akant miękki

Akant miękki

Żurawka ogrodowa

Żurawka ogrodowa

Rdestnica połyskująca

Rdestnica połyskująca

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Zawciąg nadmorski

Armeria maritima
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: półkolisty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak
  • Fot: Monika Latkowska
Opis:

Zawciąg nadmorski należy do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae). Rośnie dziko na wybrzeżach morskich północnych rejonów Europy. Ta zimozielona bylina dorasta do 15-25 cm wysokości, tworzy kępy wąskich trawiastych liści. Rozrasta się za pomocą kłączy, z czasem tworząc gęsty dywan.

Drobne purpuroworóżowe kwiaty zebrane są w główkowate kwiatostany i wyrastają na szypułkach wysokości do 20 cm. Pojawiają się od maja do września (przy sprzyjającej pogodzie nawet do października), ale główne natężenie przypada na czerwiec. Po 3-4 latach kępa kwitnie coraz słabiej i stopniowo zamiera.

Zawciąg nadmorski – uprawa

Zawciąg nadmorski najlepiej rośnie na glebach lekkich i suchych, na stanowiskach nasłonecznionych. Gatunek rozmnaża się z nasion wysiewanych wiosną lub przez podział rozrośniętych kęp przed lub po kwitnieniu, a odmiany jedynie przez podział. Aby ułatwić kiełkowanie dobrze jest  przed wysiewem moczyć nasiona w ciepłej wodzie (około 8 godzin). Gdy słabnie kwitnienie a kępy zamierają trzeba je odmłodzić, czyli wykopać, usunąć martwe części i posadzić w nowym miejscu. Zalecane odległości szadzenia to 25–30 cm. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudza roślinę do  kwitnienia. Dobrze rośnie na wietrznych stanowiskach i znosi suszę.

Zawciąg nadmorski – zastosowanie

Ta niska, mało wymagająca i odporna roślina doskonale nadaje się do ogrodu skalnego, do obsadzania murków kwiatowych, na obwódki, oraz rabaty wielogatunkowe. Można ją wykorzystywać do zadarniania niewielkich powierzchni, a także do obsadzania skarp. Nadaje się też na zielone dachy ekstensywne.

Zawciąg nadmorski – odmiany

W kompozycjach ogrodowych warto wykorzystywać nie tylko gatunek, ale tez odmiany, różniące się barwą kwiatów, odpornością na niesprzyjające warunki, pokrojem rośliny.

  • ‘Alba’ - odmiana o białych kwiatach. Wyróżnia się piękną, ciemnozieloną barwą ulistnienia. W przeciwieństwie do pozostałych odmian zawciągu liście są bardziej odporne na niesprzyjające warunki szczególnie zimą, dlatego rośliny tej odmiany zachowują świeżo zielone ulistnienia aż do wiosny i nadają się bardziej niż inne odmiany do zadarniania niewielkich powierzchni;
  • ‘Duesseldorfer Stolz’ - silniej rośnie, kwitnie długo i obficie, kwiaty czysto różowe;
  • 'Glory of Holland' – kwiaty jasnoróżowe, kępki zwarte,
  • ‘Rosea’ - kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany na wysmukłych szypułkach, wysokość do 20 cm, żyworóżowe, kwitnie od maja do września;
  • ‘Splendens’ - kwiaty karminoworóżowe w dużych główkach,
  • ‘Rubrifolia' – kwiaty żywo różowe, liście purpurowo nabiegłe, brązowiejące jesienią,
  • 'Little Penny' – kwiaty różowe, nisko nad liśćmi.
Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.