Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Manna mielec 'Variegata'

Manna mielec 'Variegata'

Fargesia szorstka

Fargesia szorstka

Rodgersja kasztanowcolistna

Rodgersja kasztanowcolistna

Nerecznica szerokolistna

Nerecznica szerokolistna

Byliny
lista roślin
fot: Radosław Wojnar

Zatrwian szerokolistny

Limonium latifolium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zatrwian szerokolistny jest byliną pochodzącą z Europy południowo-wschodniej. Ze zgrubiałego, krótkiego kłącza wyrastają skrócone pędy o liściach podługowato-eliptycznych, owłosionych, tworzących rozetki. Ponad liście wyrastają pędy kwiatowe o wysokości około 30 cm, silnie rozgałęzione, tworzące piramidalne wiechy. Kielich i korona kwiatów są jasnofioletowo-niebieskie.

Zatrwian ten kwitnie w lipcu i sierpniu. W ogrodzie sadzi się go na rabatach, na przykład obok roślin, które po przekwitnięciu pozostawiają puste miejsca. Na miejsce stałe wysadza się rośliny w rozstawie 60–70 x 25–30 cm.

Pędy zatrwianu nadają się na suche bukiety, należy je ścinać w pogodne dni, gdy wszystkie kwiaty na pędzie są rozwinięte. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, głęboko uprawionej, przepuszczalnej, wapiennej i słonecznym stanowisku.
Zatrwian szerokolistny rozmnaża się przez nasiona i sadzonki korzeniowe.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.