Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Orlik mieszańcowy

Orlik mieszańcowy

Zawilec żółty

Zawilec żółty

Mikołajek

Mikołajek

Ciemiernik biały

Ciemiernik biały

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zanokcica skalna

Asplenium trichomanes
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Zanokcica skalna to karłowa paproć ogrodowa o delikatnej budowie, należąca do rodziny zanokcicowate Aspleniaceae. Tworzy krótkie kłącza pokryte ciemnymi, lancetowatego kształtu łuskami. Liście zanokcicy skalnej są pierzaste, wąskie, lacetowate, długości od 20 do 30 cm, o ciemnobrązowych nerwach (tzw. osadkach), złożone z owalnych listków osadzonych naprzeciwlegle. Na spodniej stronie listków tworzą się brązowiejące latem skupiska zarodni.

Zanokcica skalna jest paprocią tolerancyjną w stosunku do światła. Najlepsze dla niej jest stanowisko półcieniste, ale z powodzeniem będzie rosła zarówno w miejscu zacienionym, jak i słonecznym. Warunkiem dobrego wzrostu jest za to wilgotne oraz wapienne podłoże.
Co roku można paproć nawieźć rozkładając wokół niej warstwę kompostu.
Zanokcica skalna jest rośliną mrozoodporną (zimuje w postaci kłącza). Można ją rozmnażać przez podział rozrośniętych egzemplarzy wiosną, zanim pojawią się liście.

Zanokcica skalna najlepiej rośnie w szczelinach skalnych, dlatego znakomicie nadaje się na skalniaki i do obsadzania murków ogrodowych. Można ja także uprawiać w pojemnikach – doskonale nadaje się na zacienione balkony czy tarasy.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.