Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wilczomlecz migdałolistny

Euphorbia amygdaloides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bylina europejska, występująca także w Polsce na terenie Sudetów i Karpat. Rośnie w poszyciu lasów, głównie buczyn górskich, a także w dolinach rzek. Jest zimozielony. Podłużne lancetowate liście mają oliwkowy kolor, zimą przebarwiają się na czerwono. Dekoracyjne żółtozielone kwiaty są zebrane na szczytach pędów w duże kwiatostany. Dodają rabatom lekkości.

Wilczomlecz migdałolistny dobrze rośnie w próchnicznej, najlepiej wapiennej glebie. Należy go sadzić w zacisznych, ciepłych i osłoniętych od zimnych wiatrów miejscach, ponieważ w surowe zimy może przemarzać. Rozmnaża się go przez podział roślin wiosną, sadząc po pięć roślin na 1 m2 rabaty. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.