Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wietlica japońska

Athyrium nipponicum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: srebrzystozielona, srebrzystofioletowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wietlica japońska to roślina wieloletnia należąca do rodziny rozrzutkowatych (Woodsiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji (Korea, Chiny, Tajwan). W Polsce jest znana z uprawy. Osiąga do 50 cm wysokości. Jest jedną z najpiękniejszych paproci. Jej ozdobą są pierzaste liście o barwie srebrzystozielonej lub srebrzystofioletowej. Szczególnie efektownie przebarwiają się jesienią. Zarodniki paproci są drobne.

Wietlica japońska jest bardziej wymagająca od wietlicy samiczej. Gatunek w polskim klimacie nie jest w pełni mrozoodporny. Roślina w chłodniejszych rejonach może więc przemarzać. Przed nadejściem zimy warto zastosować grubą ściółkę. Wietlica japońska lubi miejsca jasne, lekko osłonięte, zaciszne. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalne są żyzne, przepuszczalne, próchnicze podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Wietlicę najlepiej sadzić wiosną. W początkowym okresie zaleca się ją podlewać. Warto stosować nawozy organiczne. Nie znosi zasolenia gleby.

Wietlicę japońską warto wykorzystywać jako ozdobę ogrodów orientalnych i leśnych. Może rosnąć pod koroną drzew i krzewów. Nadaje się jako dekoracja cienistych rabat, murków i oczek wodnych. Dobrze wygląda w kompozycji z roślinami o żywozielonych liściach (mahonia, barwinek, niektóre odmiany funkii).

>>Przeczytaj też: Wietlice – ciekawe paprocie ogrodowe. ZDJĘCIA paproci

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.