Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Chaber górski

Chaber górski

Fiołek labradorski

Fiołek labradorski

Wiązówka błotna 'Variegata'

Wiązówka błotna 'Variegata'

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wietlica japońska

Athyrium nipponicum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: srebrzystofioletowa, srebrzystozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wietlica japońska to roślina wieloletnia należąca do rodziny rozrzutkowatych (Woodsiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji (Korea, Chiny, Tajwan). W Polsce jest znana z uprawy. Osiąga do 50 cm wysokości. Jest jedną z najpiękniejszych paproci. Jej ozdobą są pierzaste liście o barwie srebrzystozielonej lub srebrzystofioletowej. Szczególnie efektownie przebarwiają się jesienią. Zarodniki paproci są drobne.

Wietlica japońska jest bardziej wymagająca od wietlicy samiczej. Gatunek w polskim klimacie nie jest w pełni mrozoodporny. Roślina w chłodniejszych rejonach może więc przemarzać. Przed nadejściem zimy warto zastosować grubą ściółkę. Wietlica japońska lubi miejsca jasne, lekko osłonięte, zaciszne. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalne są żyzne, przepuszczalne, próchnicze podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Wietlicę najlepiej sadzić wiosną. W początkowym okresie zaleca się ją podlewać. Warto stosować nawozy organiczne. Nie znosi zasolenia gleby.

Wietlicę japońską warto wykorzystywać jako ozdobę ogrodów orientalnych i leśnych. Może rosnąć pod koroną drzew i krzewów. Nadaje się jako dekoracja cienistych rabat, murków i oczek wodnych. Dobrze wygląda w kompozycji z roślinami o żywozielonych liściach (mahonia, barwinek, niektóre odmiany funkii).

>>Przeczytaj też: Wietlice – ciekawe paprocie ogrodowe. ZDJĘCIA paproci

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.