Wełnianka wąskolistna - Eriophorum angustifolium

2022-03-24 13:07

Wełnianka wąskolistna to bylina z rodziny turzycowatych (Cyperaceae), dość popularna na wielu obszarach klimatu umiarkowanego, w Polsce występuje na wilgotnych łąkach i torfowiskach.

Wełnianka wąskolistna
Autor: GettyImages Wełnianka wąskolistna

Spis treści

  1. Wełnianka wąskolistna - opis
  2. Wełnianka wąskolistna - kwiaty
  3. Wełnianka wąskolistna - stanowisko, podłoże
  4. Wełnianka wąskolistna - zastosowanie
  5. Wełnianka wąskolistna - rozmnażanie

Wełnianka wąskolistna - opis

Wełnianka wąskolistna tworzy luźne, zadarniające kępy wzniesionych, obłych, pełnych, łodyg, o luźnych pochwach i wąskich (około 3 mm szerokości), rynienkowatych, ostro zakończonych, zielonych liściach, z często dekoracyjnie czerwieniejącym końcem. Osiąga 30–60 cm wysokości, dość silnie się rozrasta za pomocą podziemnych kłączy i rozłogów. Na zimę część nadziemna rośliny zasycha i zamiera.

Wełnianka wąskolistna - kwiaty

Na przełomie kwietnia i maja, w kątach podsadek, na gładkich szypułkach wyrastają obupłciowe kwiaty zebrane w 3–6 kłosów na każdej z łodyg. Początkowo kłosy są wzniesione, podczas kwitnienia ich szypułki wydłużają się, co sprawia, że po przekwitnięciu kłosy zaczynają przewisać. Wełnianka jest rośliną wiatropylną, późnym latem zawiązują się dekoracyjne, puszyste, dekoracyjne (przypominające kłębki waty) owocostany około 4 cm średnicy, utrzymujące się na roślinie aż do późnej jesieni.

Wełnianka wąskolistna - stanowisko, podłoże

Wełnianka wąskolistna najlepiej rośnie na słonecznych, wilgotnych lub podmokłych stanowiskach, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie kwaśnym. Dobrze posadzić ją na terenie podmokłym, nad brzegami zbiorników wodnych lub w ich płytkich, nadbrzeżnych wodach (w wodzie do głębokości 10 cm). W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna.

Wełnianka wąskolistna - zastosowanie

Wełnianka wąskolistna jest szczególnie polecana do założeń o charakterze naturalistycznym, gdzie doskonale sprawdza się sadzona w większych kępach jako obwódki zbiorników wodnych. Pięknie wygląda zarówno w grupach jednogatunkowych, jak też w połączeniu z innymi roślinami strefy przybrzeżnej.

Wełnianka wąskolistna - rozmnażanie

Wełniankę wąskolistną można rozmnażać generatywnie (przez wysiew nasion wprost do gruntu wiosną) bądź wegetatywnie (przez podział większych kęp, fragmentów kłącza lub przez rozłogi).

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Barwa kwiatów beżowa