Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Głowaczek olbrzymi

Głowaczek olbrzymi

Kłosownica leśna

Kłosownica leśna

Czosnek sztyletowaty

Czosnek sztyletowaty

Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’

Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Ukwap dwupienny

Antennaria dioica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 5 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ukwap dwupienny należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Można go spotkać także w Polsce - porasta suche lasy, łąki i nieużytki. W zależności od odmiany ukwap dwupienny osiąga 5-25 cm wysokości. Ma wzniesiony pokrój, proste, liczne pędy wyrastają z rozłogów. Liście ukwapu są zimotrwałe, łopatkowate lub równowąskie, o barwie szarozielonej.
Ukwap dwupienny kwitnie od maja do lipca. Kwiaty pojawiające się na szczytach pędów zebrane są w koszyczki, mają barwę białą lub różową.

Ukwap dwupienny najlepiej prezentuje się na stanowiskach słonecznych. Wtedy jest właściwie wybarwiony i obficie kwitnie. Okazy sadzone w cieniu są bardziej zielone. Ukwap toleruje różne podłoża – ważne, aby charakteryzowały się dużą przepuszczalnością. Znosi gleby mało zasobne w składniki pokarmowe, suche i kamieniste. To gatunek mrozoodporny, choć rośliny w pierwszym roku po posadzeniu zaleca się jednak okryć.
Ukwap można sadzić jesienią lub wiosną. Łatwo rozmnaża się go przez podział. Wytrzymuje susze. Podlewanie jest konieczne jedynie w czasie długotrwałej bezdeszczowej pogody. Nawożenie z reguły jest zbędne.

Ukwap dwupienny powszechnie uprawia się jako roślinę okrywową. W szczególności jest zalecany do nasadzeń na słabych jakościowo podłożach. Ponadto to oryginalna dekoracja skalniaka i wrzosowiska. Pasuje do ogrodów różnego typu – w tym naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się do tworzenia suchych kompozycji. Jest wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.