Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jaskier wielki

Jaskier wielki

Rogownica alpejska

Rogownica alpejska

Pięciornik wielkokwiatowy

Pięciornik wielkokwiatowy = pięciornik poziomkowaty

Fiołek wonny

Fiołek wonny

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Ubiorek wiecznie zielony

Iberis sempervirens
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Zimozielona bylina z rodziny kapustowatych Brassicaceae, o płasko-kulistym pokroju, o płożących pędach, tworząca kobierce, dorastająca do 35 cm wysokości. Ma drobne, ciemnozielone, lancetowate, skórzaste liście.
Kwitnie obficie w kwietniu–maju – kwiaty są drobne, białe, zebrane w gęste grona. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany, przycinając pędy na 1/3 wysokości. Jesienią może zakwitnąć ponownie, ale już słabiej.

Wymaga gleby przepuszczalnej, żyznej, niezbyt wilgotnej, o zasadowym odczynie. Stanowisko powinno być słoneczne. W bezśnieżne zimy może przemarzać.

Ubiorek wiecznie zielony jest jedną z pięciu podstawowych bylin kwitnących wiosną (pozostałe to smagliczka skalna, floks szydlasty, gęsiówka kaukaska i żagwin ogrodowy). Znakomicie nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki i rabaty kwiatowe, można go sadzić przy murkach oporowych oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach (rośliny uprawiane na balkonie czy tarasie muszą być na zimę zabezpieczone przed przemarznięciem).

Rozmnaża się go przez nasiona (wysiew od kwietnia do czerwca na rozsadniku), przez podział bryły korzeniowej (jesienią) bądź przez sadzonki (sporządzane wiosną).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.