Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

ziarnopłon wiosenny

Ziarnopłon wiosenny

Pratia pedunculata

Pratia

Przęstka pospolita

Przęstka pospolita

Turzyca Buchnana

Turzyca Buchanana

Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Trzykrotka wirginijska

Tradescantia virginiana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 30 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzykrotka wirginijska – opis

Trzykrotka jest byliną z rodziny kommelinowatych Commelinaceae. Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania kilku gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. Rośliny osiągają od 30 do 120 cm wysokości, mają gładką łodygę i lancetowate, długie liście o owłosionych blaszkach i orzęsionych brzegach.
Trzykrotka wirginijska kwitnie od VI do IX. Fioletowoniebieskie kwiaty wyrastają po kilka w kątach górnych liści, mają szypułki i kielichy kwiatowe pokryte długimi włoskami. Są trójpłatkowe, na tle płatków wyraźnie odcinają się żółte pylniki.

Trzykrotka ogrodowa

W ogrodach trzykrotkę wirginijską sadzi się najczęściej na rabatach bylinowych oraz w grupach w pobliżu zbiorników wodnych. Na miejsce stałe wysadza się ją w rozstawie 60 x 30–40 cm. Wymaga gleby próchniczej, wilgotnej oraz półcienistego stanowiska. Im więcej wody znajdują rośliny w ziemi, tym większe znoszą nasłonecznienie.

Trzykrotka – rozmnażanie

Trzykrotkę wirginijską rozmnaża się przez podział roślin wiosną lub wczesną jesienią. Nie należy dzielić ich zbyt mocno.

 

>>Przeczytaj też: Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.