Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Trzykrotka wirginijska

Tradescantia virginiana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 30 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzykrotka wirginijska – opis

Trzykrotka jest byliną z rodziny kommelinowatych Commelinaceae. Jest mieszańcem powstałym w wyniku skrzyżowania kilku gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. Rośliny osiągają od 30 do 120 cm wysokości, mają gładką łodygę i lancetowate, długie liście o owłosionych blaszkach i orzęsionych brzegach.
Trzykrotka wirginijska kwitnie od VI do IX. Fioletowoniebieskie kwiaty wyrastają po kilka w kątach górnych liści, mają szypułki i kielichy kwiatowe pokryte długimi włoskami. Są trójpłatkowe, na tle płatków wyraźnie odcinają się żółte pylniki.

Trzykrotka ogrodowa

W ogrodach trzykrotkę wirginijską sadzi się najczęściej na rabatach bylinowych oraz w grupach w pobliżu zbiorników wodnych. Na miejsce stałe wysadza się ją w rozstawie 60 x 30–40 cm. Wymaga gleby próchniczej, wilgotnej oraz półcienistego stanowiska. Im więcej wody znajdują rośliny w ziemi, tym większe znoszą nasłonecznienie.

Trzykrotka – rozmnażanie

Trzykrotkę wirginijską rozmnaża się przez podział roślin wiosną lub wczesną jesienią. Nie należy dzielić ich zbyt mocno.

 

>>Przeczytaj też: Wiosenne rozmnażanie bylin: kiedy i jak dzielić rozrośnięte karpy

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.