Trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigejos

2022-03-24 13:35

Trzcinnik piaskowy to gatunek bardzo popularny, występuje w Afryce, Euroazji, został zawleczony nawet do Ameryki. W Polsce można spotkać go często w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej. Uznawany jest za chwast, szybko się rozprzestrzenia. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Trzcinnik piaskowy
Autor: www.gettyimages.com Trzcinnik piaskowy

Spis treści

  1. Trzcinnik piaskowy - opis
  2. Trzcinnik piaskowy - warunki uprawy
  3. Trzcinnik piaskowy - pielęgnacja
  4. Trzcinnik piaskowy - zastosowanie

Trzcinnik piaskowy - opis

Trzcinnik piaskowy zaliczany jest do traw. Ma zwarty, wzniesiony, tzw. łanowy pokrój. Dzięki podziemnym rozłogom podziemnym bardzo szybko rozprzestrzenia się. Przeważnie osiąga od 70 do 150 cm wysokości. Sztywne źdźbła mają 2-3 międzywęźla, raczej się nie rozgałęziają. Zielonoszare liście mają do 70 cm długości, są dość sztywne i ostro zakończone, pochwa liściowa jest szorstka. Okres kwitnienia trzcinnika piaskowego trwa od maja do lipca. Kwiaty są wiatropylne, skupione w małych 6 mm kłosach i zebrane w wiechowate kwiatostany. Kolor kwiatów jest początkowo jasnozielony, później żółtobrązowy, a nawet fioletowawy. Owoce (żółte ziarniaki) pojawiają się na roślinie późnym latem.

Trzcinnik piaskowy - warunki uprawy

Trzcinnik piaskowy nie jest trudny w uprawie. Dobrze radzi sobie zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Gleba pod uprawę powinna być żyzna, przewiewna, dość luźna i lekko kwaśna. Jednak w słabszych podłożach radzi sobie równie dobrze. Nie toleruje wilgotnych gleb. Trzcinnik zdecydowanie lepiej rośnie w chłodniejsze lata. Roślina jest w pełni odporna na mróz. Trzcinnik piaskowy jest odporny na wszelkie szkodniki, ale za to atakuje go rdza albo antraktoza.

Trzcinnik piaskowy - pielęgnacja

Po zimie należy usunąć zeschnięte źdźbła. Warto podłoże pod trzcinnikiem ściółkować w celu ograniczenia parowania wody. Przekwitłe kwiatostany wycinamy, ponieważ roślina daje bardzo silny samosiew, a co za tym idzie w sposób niekontrolowany może rozprzestrzenić się w ogrodzie.

Trzcinnik rozmnaża się bardzo łatwo w sposób wegetatywny przez rozłogi podziemne. Takie rozmnażanie warto raz na jakiś czas dokonywać w celu odmłodzenia okazów. Z roku na rok roślina wytwarza coraz mniej kwiatów, które są jego główną ozdobą.

Trzcinnik piaskowy - zastosowanie

Trzcinnik piaskowy polecany jest do sadzenia w grupie oraz w towarzystwie innych gatunków bylin. Wtedy wygląda bardziej efektownie. Pióropusze kwiatów pięknie mienią się na wietrze. Roślina nadaje rabacie lekkości. Kwiatostany nadają się również do suchych bukietów.

Niestety, trzcinnik piaskowy jest zaliczany do chwastów leśnych, bardzo częsta porasta stare, niezalewowe doliny rzeczne.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Barwa kwiatów zielonożółta
Wysokość 70 cm - 1,5 m