Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Trzcinnik piaskowy

Calamagrostis epigejos
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 70 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzcinnik piaskowy to gatunek bardzo popularny, występuje w Afryce, Euroazji, został zawleczony nawet do Ameryki. W Polsce można spotkać go często w ogrodach przydomowych i zieleni miejskiej. Uznawany jest za chwast, szybko się rozprzestrzenia. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Trzcinnik piaskowy - opis

Trzcinnik piaskowy zaliczany jest do traw. Ma zwarty, wzniesiony, tzw. łanowy pokrój. Dzięki podziemnym rozłogom podziemnym bardzo szybko rozprzestrzenia się. Przeważnie osiąga od 70 do 150 cm wysokości. Sztywne źdźbła mają 2-3 międzywęźla, raczej się nie rozgałęziają. Zielonoszare liście mają do 70 cm długości, są dość sztywne i ostro zakończone, pochwa liściowa jest szorstka.
Okres kwitnienia trzcinnika piaskowego trwa od maja do lipca. Kwiaty są wiatropylne, skupione w małych 6 mm kłosach i zebrane w wiechowate kwiatostany. Kolor kwiatów jest początkowo jasnozielony, później żółtobrązowy, a nawet fioletowawy. Owoce (żółte ziarniaki) pojawiają się na roślinie późnym latem.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Trzcinnik piaskowy - warunki uprawy

Trzcinnik piaskowy nie jest trudny w uprawie. Dobrze radzi sobie zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Gleba pod uprawę powinna być żyzna, przewiewna, dość luźna i lekko kwaśna. Jednak w słabszych podłożach radzi sobie równie dobrze. Nie toleruje wilgotnych gleb. Trzcinnik zdecydowanie lepiej rośnie w chłodniejsze lata. Roślina jest w pełni odporna na mróz. Trzcinnik piaskowy jest odporny na wszelkie szkodniki, ale za to atakuje go rdza albo antraktoza.

Trzcinnik piaskowy - pielęgnacja

Po zimie należy usunąć zeschnięte źdźbła. Warto podłoże pod trzcinnikiem ściółkować w celu ograniczenia parowania wody. Przekwitłe kwiatostany wycinamy, ponieważ roślina daje bardzo silny samosiew, a co za tym idzie w sposób niekontrolowany może rozprzestrzenić się w ogrodzie.

Trzcinnik rozmnaża się bardzo łatwo w sposób wegetatywny przez rozłogi podziemne. Takie rozmnażanie warto raz na jakiś czas dokonywać w celu odmłodzenia okazów. Z roku na rok roślina wytwarza coraz mniej kwiatów, które są jego główną ozdobą.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Trzcinnik piaskowy - zastosowanie

Trzcinnik piaskowy polecany jest do sadzenia w grupie oraz w towarzystwie innych gatunków bylin. Wtedy wygląda bardziej efektownie. Pióropusze kwiatów pięknie mienią się na wietrze. Roślina nadaje rabacie lekkości. Kwiatostany nadają się również do suchych bukietów.

Niestety, trzcinnik piaskowy jest zaliczany do chwastów leśnych, bardzo częsta porasta stare, niezalewowe doliny rzeczne.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.