Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Strzałka wodna

Strzałka wodna

Głodek syberyjski

Głodek syberyjski

Karmnik ościsty

Karmnik ościsty

Ukwap dwupienny

Ukwap dwupienny

Byliny
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Trytoma groniasta

Kniphofia uvaria
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trytoma groniasta, bylina o oryginalnym wyglądzie, pochodzi z Afryki.

Trytoma groniasta – opis i odmiany

Rośliny dorastają do 60–120 cm. Wydłużone, lancetowate liście trytomy tworzą gęste kępy, a kwiaty zebrane są w zazwyczaj dwubarwne kłosy. Odmiany różnią się barwą kwiatów, np. ‘Royal Standard’ ma żółto-szkarłatne; ‘Little Maid’ i ‘Vanilla’ – kremowe; ‘Limelight’ i ‘Shining Sceptre’ –żółte, ‘Nancy Red’ – czerwone, ‘Alcazar’ – czerwonopomarańczowe, ‘Flamenco’ – mieszane: czerwone, pomarańczowe i żółte. Odmiany różnią się też terminem kwitnienia – rośliny kwitną od czerwca do września.

Trytoma – uprawa

Trytomę sadzi się na glebach żyznych, bogatych w próchnicę, stale wilgotnych. Wymaga słonecznego stanowiska. Jest rośliną długowieczną, może więc długo pozostawać na jednym miejscu. W naszym klimacie nie jest dostatecznie wytrzymała na mróz, zwłaszcza młode rośliny trzeba zabezpieczać na zimę – liście związuje się niezbyt ściśle i obsypuje na wysokość około 30 cm warstwą suchych liści, aby chronić mięsiste korzenie i środek rozety. Szczególnie cenne okazy można nawet wykopać na zimę i przechować w chłodnym pomieszczeniu.
Trytoma ogrodowa (Kniphofia hybrida) to  gatunek mieszańcowy chętnie uprawiany w ogrodach.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.