Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Goździk alpejski

Goździk alpejski

Łubin trwały

Łubin trwały

Goździk montpeliański

Goździk montpeliański

Fargesia olbrzymia ‘Campbell’

Fargesia olbrzymia ‘Campbell’

Byliny

lista roślin
fot: Monika Latkowska

Trytoma groniasta

Kniphofia uvaria
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 60 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Opis:

Ta bylina o oryginalnym wyglądzie pochodzi z Afryki. Rośliny dorastają do 60–120 cm. Wydłużone, lancetowate liście trytomy tworzą gęste kępy, a kwiaty zebrane są w zazwyczaj dwubarwne kłosy. Odmiany różnią się barwą kwiatów, np. ‘Royal Standard’ ma żółto-szkarłatne; ‘Little Maid’ i ‘Vanilla’ – kremowe; ‘Limelight’ i ‘Shining Sceptre’ –żółte, ‘Nancy Red’ –czerwone, ‘Alcazar’ – czerwonopomarańczowe, ‘Flamenco’ – mieszane: czerwone, pomarańczowe i żółte. Odmiany różnią się też terminem kwitnienia – rośliny kwitną od czerwca do września.

Trytomę sadzi się na glebach żyznych, bogatych w próchnicę, stale wilgotnych. Wymaga słonecznego stanowiska. Jest rośliną długowieczną, może więc długo pozostawać na jednym miejscu. W naszym klimacie nie jest dostatecznie wytrzymała na mróz, zwłaszcza młode rośliny trzeba zabezpieczać na zimę – liście związuje się niezbyt ścisło i obsypuje na wysokość około 30 cm warstwą suchych liści, aby chronić mięsiste korzenie i środek rozety. Szczególnie cenne okazy można nawet wykopać na zimę i przechować w chłodnym pomieszczeniu.
W ogrodach uprawiany jest też gatunek mieszańcowy – trytoma ogrodowa (Kniphofia hybrida).

Galeria zdjęć:

  • Fot: Monika Latkowska
  • 1.06.10 098.jpg
    Fot: teresa55
  • 1.06.10 103.jpg
    Fot: teresa55
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.