Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Barwinek pospolity ‘Cahill’

Barwinek pospolity ‘Cahill’ ('Illumination')

Fiołek labradorski

Fiołek labradorski

Trytoma groniasta

Trytoma groniasta

Floks szydlasty G.F.Wilson

Płomyk (floks) szydlasty ‘G.F. Wilson’

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Trójlist zielonopłatkowy

Trillium chloropetalum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trójlist zielonopłatkowy to roślina wieloletnia należąca do rodziny melantkowatych (Melanthiaceae). W środowisku naturalnym występuje w lasach i na łąkach Ameryki Północnej. W Polsce trójlist zielonopłatkowy jest uprawiany jako roślina ozdobna. Bylina osiąga do 40 cm wysokości. Charakteryzuje ją symetryczna budowa: z każdego pędu wyrastają trzy liście, trzy działki kielicha i trzy płatki.
Trójlist zielonopłatkowy kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty mogą mieć różną barwę – często dostępne są odmiany kwitnące na biało i ciemnoczerwono.

Trójlist zielonopłatkowy wymaga stanowisk częściowo lub całkowicie zacienionych. Najlepiej rośnie pod osłoną drzew lub większych krzewów. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie kwaśnym do obojętnego. Może rosnąć na podłożach torfowych. Zaleca się ją sadzić wiosną. W czasie upałów wymaga podlewania. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne, np. obornikiem czy kompostem. Warto stosować ściółkowanie gleby (to ogranicza zachwaszczenie i wyparowywanie wody z gleby). Rośnie wolno. Źle znosi przesadzanie.

Trójlist zielonopłatkowy można wykorzystać do tworzenia niskich rabat w zacienionych miejscach. Z powodzeniem można także traktować ją jako roślinę okrywową, sadzoną pod drzewami. Tworzy dobre kompozycje z funkiami, paprociami, żurawkami, innymi gatunkami trójlistów oraz konwaliami. Można ją stosować do urządzania ogrodów leśnych i angielskich.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.