Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Trojeść bulwiasta

Asclepias tuberosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trojeść bulwiasta to bylina z rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). Pochodzi ze terenów Stanów Zjednoczonych. Roślina ma zgrubiałe, bulwiaste korzenie. Jej pędy dorastają do 60 cm wysokości, są sztywne, pojedyncze lub rozgałęzione, pokryte jedwabistymi włoskami. Wąskolancetowate, szorstkie liście tojeści bulwiastej są ułożone spiralnie na roślinie.
Trojeść bulwiasta kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej kwiaty są drobne, ale bardzo dekoracyjne, mają pomarańczowy kolor i są zebrane w okazałe nibybaldachy. Znakomicie nadają się do cięcia. Tojeść bulwiasta jest rośliną miododajną. Jesienią roślinę zdobią owoce-strąki, wypełnione płaskimi nasionami oraz srebrzystym puchem.
Trojeść bulwiasta najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, dobrze rośnie na podłożu z grubą warstwą drenażu. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. Bylina ta jest wrażliwa na silne mrozy, dlatego trzeba ją dobrze okryć na zimę.
Trojeść bulwiasta jest sadzona w ogrodach na rabatach bylinowych, można ją też uprawiać w pojemnikach. Rozmnaża się ją przez nasiona lub przez podział rośliny.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.