Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi

Kortaderia pampasowa 'Pumila'

Kortaderia pampasowa 'Pumila'

Lewizja liścieniowa

Lewizja liścieniowa

Chaber białawy

Chaber białawy

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Trojeść amerykańska

Asclepias syriaca
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1,5 m - 1,8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowoczerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trojeść amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej, zadomowiła się jednak na obszarze naszego kraju. Należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae).

Trojeść amerykańska - opis

Trojeść amerykańska jest byliną o wzniesionym pokroju i prostej, lekko owłosionej łodydze. Osiąga maksymalnie 1,5-1,8 m wysokości. Liście mają wydłużony kształt, dorastają do 20 cm długości. Roślina kwitnie dopiero w trzecim roku po wysianiu. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia (w zależności od odmiany oraz od warunków pogodowych). Różowoczerwone kwiaty zebrane są w wyrastające z kątów liści kwiatostany, przypominające kształtem baldachy. Kwiaty wydzielają silny, przyjemny zapach. Roślina jest silnie miododajna.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu i na działkę

Owocem jest miękka, kolczasta i owłosiona torebka. Znajdujące się w niej nasiona są spłaszczone i okrągłe, o długich, jedwabistych włoskach aparatu lotnego.
Trojeść amerykańska jest rośliną trującą (zawiera niebezpieczny sok mleczny).

Poznaj też trojeść bulwiastą

Trojeść amerykańska - warunki uprawy

Bardzo ważny jest dostęp do słońca dla tej rośliny. W miejscach półcienistych praktycznie nie kwitnie, a w cienistych zupełnie zanika. Preferuje podłoże żyzne, jednak na tych słabszych ziemiach radzi sobie równie dobrze. Lubi gleby przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Ma szeroki zakres co do tolerancji pH, urośnie zarówno na glebach o pH lekko kwaśnym, jak i zasadowym. Miejsce dla trojeści powinno być zaciszne, wolne od przeciągów.

Trojeść amerykańska - pielęgnacja

Pielęgnując trojeść amerykańską należy przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza młodych egzemplarzy (starsze dość dobrze znoszą okresy suszy).
Na wiosnę warto zasilić trojeść nawozem wieloskładnikowym, dzięki temu zabiegowi zwiększy się ilość nektaru w kwiatach, a co za tym idzie większe będzie zainteresowanie rośliną przez owady, a ilość miodu wytworzonego z tego pożytku będzie się zwiększać.
Trojeść amerykańską można rozmnażać przez nasiona wysiewane wiosną na rozsadniku. Roślinę można też rozmnażać wegetatywnie przez podział podziemnych rozłogów - wtedy zakwita już w drugim, a nie w trzecim roku, jak to bywa przy rozmnażaniu z nasion.

Trojeść amerykańska - zastosowanie

Trojeść amerykańska idealnie nadaje się jako uzupełnienie rabat miododajnych. Często stosowana jest do obsadzania nieużytków. W ogrodzie trojeść amerykańska bardzo ładnie prezentuje się w towarzystwie krzewów, np. perukowca podolskiego, derenia białego oraz traw ozdobnych. Dzięki temu uzyskujemy lekkie i swobodne nasadzenia. Zarówno owoce, jak puch z nasion, wykorzystywane są do wypychania materaców.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.