Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pełnik europejski

Pełnik europejski

Nerecznica szerokolistna

Nerecznica szerokolistna

Funkia Siebolda

Funkia Siebolda

Funkia 'Frosted Jade'

Funkia 'Frosted Jade'

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Trawa pampasowa = kortaderia pampasowa

Cortaderia selloana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: strzelisty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, kremowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trawa pampasowa to wieloletnia trawa ozdobna, bylina należąca do rodziny wiechlinowatych. Od innych gatunków traw trawę pampasową wyróżniają wielkie i niezwykle dekoracyjne kwiatostany.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa jest rośliną dość wysoką – zwykle dorasta do 2–3 m wysokości, ale bywają również odmiany niższe, osiągające niespełna metr wysokości.
Trawa pampasowa tworzy dość duże, zwarte kępy, złożone z wąskich, długich, sztywnych liści, lekko przewieszających się na zewnątrz. Brzeg blaszki liściowej pokrywają ostre ząbki, mogące prowadzić do uszkodzeń skóry, o ile podczas prac pielęgnacyjnych nie zostanie zachowana należyta ostrożność.

Trawa pampasowa uprawa i zimowanie

Trawa pampasowa najlepiej rośnie na stanowiskach dość wilgotnych i słonecznych oraz na glebach żyznych i stosunkowo przepuszczalnych. Niestety ta trawa ozdobna niezbyt dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych – w ostrzejsze zimy często przemarza, poza tym bardzo szkodzą jej w tym okresie zbyt wilgotne stanowiska. Trawa pampasowa nie najlepiej również znosi coroczne wykopywanie (uszkodzenia systemu korzeniowego), dlatego jednym z lepszych sposobów na zadowalającą uprawę, jest posadzenie jej w dużej donicy i przechowywanie przez zimę w chłodnym i widnym pomieszczeniu.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Cortaderia selloana - odmiany

Odmiana ‘Pumila’ (o kremowych kwiatostanach) najlepiej ze wszystkich traw pampasowych znosi niskie temperatury. Poza odmianą ‘Pumila’ na uwagę zasługuje również odmiana ‘Splendid Star’, dorastająca do około 1 m wysokości, o biało paskowanych liściach.

Niestety, w naszym klimacie trawie pampasowej nie zawsze uda się zakwitnąć przed nastaniem zimy (wrzesień-październik. Jeśli to jednak nastąpi, ogromne, wiechowate kwiatostany wyglądają bardzo okazale i stanowią jeden z najpiękniejszych akcentów jesiennego ogrodu. Co ciekawe trawy pampasowe są roślinami dwupiennymi, a więc do zawiązania nasion potrzebne są co najmniej dwa osobniki różnej płci. Jest to ważna informacja dla osób, które planują zebranie nasion z własnych egzemplarzy roślin. Trawę pampasową można również rozmnażać przez podział kępy. W cieplejszych rejonach Europy, uprawia się piękne odmiany kortaderii o różnych barwach kwiatostanów (np. różowe, białe), niestety w naszym klimacie zwykle nie udaje się im zakwitnąć. Dlatego warto wybierać rośliny sprawdzone, które lepiej sobie radzą od delikatniejszych krewniaków.

>>Przeczytaj też: Ostnice: ozdobne trawy. Trawy ozdobne w ogrodzie ZDJĘCIA

Trawy pampasowe zastosowanie

Trawy pampasowe mogą być wspaniałą ozdobą rabat bylinowych, a ich dekoracyjne kwiatostany znakomicie nadają się na kwiat cięty oraz do suszenia.

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.