Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bobrek trójlistkowy

Bobrek trójlistkowy

Pięciornik wielkokwiatowy

Pięciornik wielkokwiatowy = pięciornik poziomkowaty

Głodek różyczkowaty

Głodek różyczkowaty

Asfodel biały

Asfodel biały

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tojeść bukietowa

Lysimachia thyrsiflora
Kategoria: Byliny
Podlewanie:
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 70 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów
Opis:

Tojeść bukietowa (bażanowiec) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (w tym w Polsce) oraz w Azji. Roślina ma wzniesiony pokrój, dorasta do 70 cm wysokości. Liście są jasnozielone, lancetowate o długości kilku centymetrów. Drobne kwiaty wyrastają w kątach liści i są zebrane w grona. Mają charakterystyczny wygląd – posiadają długie pręciki. Tojeść bukietowa kwitnie od maja do czerwca. Wytwarza kłącza.

Tojeść bukietowa znosi stanowiska słoneczne – wtedy wytwarza więcej kwiatów. Preferuje jednak półcień (jest to korzystne, gdyż w takich warunkach posiada atrakcyjniejszy pokrój). Powinna być uprawiana w podłożach stale wilgotnych, np. bagiennych. Lubi gleby muliste i torfowe (warto dodać piasek). To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Optymalnie okazy powinny być zanurzone na głębokość 5-10cm. Tojeść bukietowa nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest mało podatna na choroby i szkodniki.

Tojeść bukietową spotyka się na bagnach, moczarach i na brzegach zbiorników wodnych. Naturalnie więc w ogrodach wykorzystuje się ją do ozdoby oczek wodnych. Można obsadzać nią także większe powierzchnie, np. brzegi stawów. Nadaje się do ogrodów różnego typu, szczególnie założeń naturalistycznych i wiejskich.


Galeria zdjęć:

  • Tojeść bukietowa
    Fot: www.thinkstockphotos.com
Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.