Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kaczeniec pełnokwiatowy

Kaczeniec pełnokwiatowy

Skalnica Arendsa

Skalnica Arendsa

jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry'

Jeżówka purpurowa 'Pow Wow Wild Berry'

Skalnica 'Peter Pan'

Skalnica ‘Peter Pan’

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tojeść bukietowa

Lysimachia thyrsiflora
Kategoria: Byliny
Podlewanie:
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 70 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

  • Tojeść bukietowa
    Fot: www.thinkstockphotos.com
Opis:

Tojeść bukietowa (bażanowiec) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (w tym w Polsce) oraz w Azji. Roślina ma wzniesiony pokrój, dorasta do 70 cm wysokości. Liście są jasnozielone, lancetowate o długości kilku centymetrów. Drobne kwiaty wyrastają w kątach liści i są zebrane w grona. Mają charakterystyczny wygląd – posiadają długie pręciki. Tojeść bukietowa kwitnie od maja do czerwca. Wytwarza kłącza.

Tojeść bukietowa znosi stanowiska słoneczne – wtedy wytwarza więcej kwiatów. Preferuje jednak półcień (jest to korzystne, gdyż w takich warunkach posiada atrakcyjniejszy pokrój). Powinna być uprawiana w podłożach stale wilgotnych, np. bagiennych. Lubi gleby muliste i torfowe (warto dodać piasek). To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Optymalnie okazy powinny być zanurzone na głębokość 5-10cm. Tojeść bukietowa nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest mało podatna na choroby i szkodniki.

Tojeść bukietową spotyka się na bagnach, moczarach i na brzegach zbiorników wodnych. Naturalnie więc w ogrodach wykorzystuje się ją do ozdoby oczek wodnych. Można obsadzać nią także większe powierzchnie, np. brzegi stawów. Nadaje się do ogrodów różnego typu, szczególnie założeń naturalistycznych i wiejskich.


Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.