Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Funkia 'Regal Splendor'

Funkia 'Regal Splendor'

Rdestnica połyskująca

Rdestnica połyskująca

Calla palustris

Czermień błotna

Pierwiosnek wyniosły

Pierwiosnek wyniosły

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Tojad dzióbaty - tojad pstry

Aconitum variegatum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieskofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tojad dzióbaty, nazywany także tojadem pstrym, to dość rzadka bylina otoczona szczególną ochroną jako gatunek zagrożony. W warunkach naturalnych występuje na wyżynach (Małopolskiej i Sudeckiej) i w górach (Karpatach i Sudetach), a także w wilgotnych lasach liściastych na Pojezierzu Kaszubskim i Gdańskim. Poza Polską rośnie także dziko w południowej i wschodniej Europie oraz w Turcji.

Tojad dzióbaty

Tojad dzióbaty w ogrodach sadzony jest stosunkowo rzadko. Niegdyś porastał wiejskie ogrody oraz tereny wokół cmentarzy. Dzisiaj sadzony jest w niewielkich grupach w ogrodach naturalistycznych lub wiejskich.
Tojad dzióbaty należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Bylina ma bulwiasty, brunatny korzeń. Łodyga jest słabo ulistniona, gruba i sztywna, dorastająca do 50-150 cm wysokości, często się wygina. Liście są duże, dłoniasto złożone (5-7-dzielne), osadzone na długich ogonkach.
Tojad dzióbaty kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niebieskofioletowe, rzadziej białawe lub pstre. Są bardzo dekoracyjne i często bywają zrywane do bukietów. Często są odwiedzane przez trzmiele.
Tojad dzióbaty nie ma wygórowanych wymagań i nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, w lekkim półcieniu.

W listopadzie łodygi tojadu skracamy do wysokości około 20 cm. Tojad dzióbaty jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga zabezpieczania na zimę. Aby rozmnożyć tojad dzióbaty wystarczy jego bulwiaste kłącza podzielić na wiosnę i rozsadzić w nowych miejscach.

Tojad - roślina trująca

Nie poleca się sadzenia tojadu w ogrodach, gdzie przebywają dzieci, gdyż wszystkie części rośliny są silnie trujące!

>>Przeczytaj też: Trujące rośliny ogrodowe: poznaj trujące kwiaty, trujące krzewy i pnącza w ogrodzie

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:
 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.