Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tawułka japońska

Astilbe japonica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawułka japońska to pochodząca z Japonii bylina o kępiastym pokroju. Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Osiąga 0,5–1 m wysokości. Łodygi rośliny są sztywne, wyprostowane, czerwonawe, pokryte krótkimi włoskami (włoskami pokryte są też ogonki liściowe).
Ozdobą rośliny są ciemnozielone, błyszczące, złożone, ząbkowane liście oraz dekoracyjne kwiatostany, które pojawiają się już w maju i pozostają na roślinie do czerwca. Kwiatostany (gęste wiechy) składają się z drobnych kwiatów, białych, różowych (w różnych odcieniach) lub purpurowych – kolor zależ od odmiany.

>>Przeczytaj też: Tawuły i tawułki – czym się różnią te rośliny ozdobne?

Tawułka japońska – warunki uprawowe

Tawułka japońska do prawidłowego wzrostu wymaga stanowisk półcienistych i chłodnych oraz gleb wilgotnych, zasobnych w próchnicę, o odczynie lekko kwaśnym. Jest bardzo wrażliwa na niedobór wody w podłożu – zasychają jej wtedy liście (gdy susza się przedłuża – usycha cała roślina)
Może rosnąć w słońcu, ale pod warunkiem, że jest to miejsce w pobliżu zbiornika wodnego (np. ogrodowego oczka wodnego). Nie potrzebuje zabezpieczania na zimę.

Tawułka japońska – zastosowanie

Tawułka japońska to znakomita roślina do obsadzania brzegów oczek wodnych i innych ogrodowych zbiorników wodnych. Można ją sadzić na zacienionych rabatach, także pod drzewami. Najlepiej wygląda posadzona w grupie. Nadaje się do uprawy w pojemnikach – jest doskonałą ozdobą mniej nasłonecznionych tarasów. Nadaje się również na kwiat cięty.

Poznaj inne tawułki:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.