Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Runianka japońska 'Variegata'

Runianka japońska 'Variegata'

Trzcinnik ostrokwiatowy

Trzcinnik ostrokwiatowy

Asfodel biały

Asfodel biały

Firletka chalcedońska

Firletka chalcedońska

Byliny

lista roślin
fot: Maria Muszalska

Tawułka Arendsa

Astilbe × arendsii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Tawułka Arendsa jest byliną z rodziny skalnicowatych Saxifragaceae. W uprawie znajdują się mieszańce powstałe ze skrzyżowanie Astilbe astiboides, Astilbe japonica, Astilbe thunbergii z gatunkiem Astilbe chinensis. Rośliny osiągają 50–150 cm wysokości, mają proste, sztywne pędy i podwójnie pierzaste liście, których brzegi są podwójnie karbowane, a blaszki liściowe pomarszczone, szorstko owłosione.

Tawułki kwitną w zależności od odmiany od połowy VI do IX. Kwiaty są małe, białe, różowe, liliowo-czerwone i karminowe, zebrane w kłosy (a te z kolei– w wiechy). Kwiatostany osadzone na wierzchołkach pędów są zazwyczaj wzniesione, jedynie dolne rozgałęzienia lekko zwisają ku dołowi. W zależności od pory kwitnienia odmiany tawułek dzieli się na wczesne, średnio wczesne i późne.

Tawułki wymagają gleby żyznej, głęboko uprawionej i wilgotnej (na mniej wilgotnych glebach niezbędne jest obfite nawadnianie w okresie od wypuszczenia pędów aż do kwitnienia). Stanowisko półcieniste nad brzegami zbiorników wodnych. Im wilgotniejsze podłoże, tym mniej szkodzi roślinom pełne nasłonecznienie. Rośliny są wrażliwe na wiosenne przymrozki.
Stosowana do grup w cienistych i wilgotnych miejscach parków i ogrodów, razem z funkiami, paprociami i wiązówkami. Również na kwiat cięty z uprawy gruntowej i przyspieszonej.

Rozmnaża się przez podział roślin 8–10 letnich późną jesienią, rzadziej wiosną. Każda podzielona część musi mieć kawałek kłącza, korzenie przybyszowe i widoczne oczka (pączki). Wysadza się do skrzynek do substratu torfowego lub w lekką, piaszczystą ziemię na głębokość 10 cm, po czym skrzynki wynosi się do inspektu. Po obfitym podlaniu wodą całość przykrywa się mchem lub igliwiem. Na wiosnę przed wypuszczeniem pędów okrywę należy zdjąć. Na miejsce stałe wysadza się rośliny wiosną lub jesienią następnego roku w rozstawie 50 x 25 cm.

Tawułka nie lubi dokarmiania nawozami mineralnymi, ale począwszy od drugiego roku uprawy należy przed wypuszczeniem pędów rozłożyć pomiędzy roślinami dobrze przefermentowany obornik lub kompost torfowo-obornikowy. Na zimę wymaga przykrycia. Do przyspieszania kwitnienia przygotowuje się rośliny wczesną jesienią. Karpy zawierające, co najmniej 6 dobrze widocznych oczek sadzi się do doniczek o średnicy 17–20 cm i przechowuje w inspekcie lub belgijce w temperaturze 0–1,5°C, zadołowane w wilgotnym torfie. Z nadejściem mrozów rośliny zabezpiecza się dodatkowo torfem, liśćmi i gałązkami świerka. Przyspieszanie zaczyna się od lutego. Temperatura w początkowym okresie przyspieszania powinna wynosić 10–12°C, po ukazaniu się liści podnosi się ją do 15–18°C, a szklarnie cieniuje. Rośliny tylko zrasza się i podlewa, nie należy natomiast nawozić. Tawułki przyspieszane od lutego kwitną po 10–12 tygodniach, przyspieszane w końcu kwietnia – na początku V kwitną już po 3–4 tygodniach.

Galeria zdjęć:

 • Fot: Maria Muszalska
 • Fot: Maria Muszalska
 • Fot: Maria Muszalska
 • 210620111088.jpg
  Fot: Maria Jurzysta
 • 210620111091.jpg
  Fot: Maria Jurzysta
 • 190620111059.jpg
  Fot: Maria Jurzysta
 • IMG_1037.JPG
  Fot: Dorota
 • IMG_1034.JPG
  Fot: Dorota
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: bylina, rabaty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.