Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Szczawik trójkątny

Oxalis triangularis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona lub czerwona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Szczawik trójkątny to niewielka bylina bulwiasta, dorastająca do 30 cm wysokości. Fioletowe liście kształtem przypominają dużą koniczynę. Kwiaty szczawika trójkątnego mają kolor biały, bladoróżowy lub różowy. Długi okres kwitnienia szczawika trójkątnego pozwala cieszyć się jego kwiatami przez 6 miesięcy. Szczawik trójkątny wytwarza bulwy.

>>Przeczytaj też: Rośliny cebulowe i bulwiaste zimujące w gruncie: sadzenie i pielęgnacja

Szczawik purpurowy - uprawa

Szczawik trójkątny polecany jest do uprawy w doniczkach na balkony, tarasy i do wnętrz. Szczawik trójkątny nie jest mrozoodporny i przemarza wraz z pierwszymi przymrozkami.
Szczawik trójkątny wymaga dużo światła, ale roślinę należy chronić przed zbyt silnym nasłonecznieniem, które powoduje popalenie liści. W uprawie pokojowej najlepszy dla szczawika jest parapet wschodni. Szczawik najlepiej się czuje w temperaturze 15–18 st. Celsjusza, dlatego roślina wymaga cieniowania.
Szczawik trójkątny potrzebuje okresu spoczynku. Jeśli uprawiamy roślinę cały rok (licząc się z jej gorszym wyglądem w zimie), to co 3 lata należy szczawik zasuszyć po kwitnieniu, a po zaschnięciu liści doniczkę z roślina odstawić w chłodne miejsce, gdzie temperatura wynosi 10–12 st. C. W marcu należy wydobyć z podłoża w doniczce bulwy i posadzić je do świeżej ziemi. Jeśli uprawiamy szczawika na rabacie w ogrodzie, to przed pierwszymi przymrozkami należy roślinę przenieść do cieplejszego pomieszczenia.

Szczawik trójkątny - odmiany

 

 

  • ‘Karo Silver’ – odmiana o liściach zielonych z białym rysunkiem i białymi kwiatami
  • ‘Pink Paula’ – odmiana o liściach zielonych z białym rysunkiem i różowymi kwiatami
  • ‘Aga’ – odmiana o liściach fioletowoczerwonych z różowym rysunkiem i białymi kwiatami 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.