Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Szałwia omszona ‘Adrian’ = Szałwia wspaniała ‘Adrian’

Salvia nemorosa ‘Adrian’ = Salvia superba ‘Adrian’ = Salvia sylvestris ‘Adrian’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, zwarty, krzewiasty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szałwia omszona ‘Adrian’ to odmiana naszej rodzimej byliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), rosnącej na suchych łąkach i przy polnych drogach. Rośnie nieco wolniej od gatunku i tworzy niezbyt wysokie, gęste, zwarte kępy, osiągające 50 cm wysokości i około 40 cm. szerokości Jej liczne pędy są czterokanciaste, wzniesione, delikatnie omszone. Omszone są też lancetowate, lekko pomarszczone liście, siedzące, ułożone na pędach naprzeciwlegle. Na zimę liście opadają.
Szałwia omszona ‘Adrian’ zakwita obficie już w maju i kwitnie nieprzerwanie aż do sierpnia. Przycinanie przekwitających kwiatostanów powoduje wydłużenie okresu kwitnienia, a przycięcie przekwitniętej rośliny w sierpniu powoduje jej ponowne kwitnienie na przełomie września i października. Kwiaty są białe, grzbieciste, ułożone w okółkach, o dwuwargowym kielichu i wyraźnie dwuwarstwowej koronie, z dwoma pręcikami wewnątrz. Kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany na szczytach pędów. U podstawy każdego kwiatu znajduje się biała dekoracyjna podsadka kwiatowa. Kwiatostany rozgałęziają się dodatkowo u nasady. Kwiaty są miododajne, wabią motyle. Strzeliste, dekoracyjne kwiatostany nadają się również jako kwiaty cięte.
Każdej wiosny należy usunąć zeszłoroczne, zaschnięte liście i pędy. Można roślinę wówczas nawieźć nawozem wieloskładnikowym.
Szałwia omszona ‘Adrian’ jest mało podatna na choroby, toleruje słabsze gleby, okresową suszę i warunki miejskie. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych i ciepłych glebach. Dobrze rośnie zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale w miejscach słonecznych kwitnie obficiej, za to krócej. Całkowicie odporna na mróz. Nie wymaga zabezpieczenia na zimę. Strefa mrozoodporności 5.

Szałwia omszona ‘Adrian’ to doskonała bylina na tereny zieleni (zwłaszcza do nasadzeń w zieleni osiedlowej), ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na rabaty, niskie obwódki, słoneczne skarpy oraz do ogrodów skalnych. Doskonale wygląda zarówno sadzona w grupach jedno odmianowych (należy wtedy sadzić około 9 roślin na 1m2) lub jednogatunkowych z innymi szałwiami, jak też w połączeniu z innymi gatunkami krzewów czy bylin. Może być również sadzona w pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę.
Szałwia omszona ‘Adrian’ może być rozmnażana przez nasiona (wysiew w czerwcu na rozsadniku), podział roślin (wczesną wiosna lub jesienią, po kwitnieniu) lub przez kilkuwęzłowe sadzonki półzdrewniałe, pobierane i ukorzeniane po kwitnieniu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.