Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

rozchodnik ościsty

Rozchodnik ościsty

Jaskier wielki

Jaskier wielki

Głowaczek olbrzymi

Głowaczek olbrzymi

Karmnik ościsty

Karmnik ościsty

Byliny
lista roślin
fot: Andrzej Szandomirski

Szafirek armeński

Muscari armeniacum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty, zadarniający
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Szafirek armeński to wcześnie kwitnąca bylina cebulowa z południowo-wschodniej Europy i Azji Mniejszej. Dzwoneczkowate kwiaty skupione są w bardzo gęste owalne kwiatostany. Mają piękną, głęboko niebieską barwę, u odmian mogą być pełne lub białe. Można z nich robić małe bukiety. Wkrótce po ich zaschnięciu liście żółkną i zamierają, a roślina znika z powierzchni ogrodu.

Szafirek armeński dobrze rośnie w przeciętnej, przepuszczalnej glebie. Jest odporny na suszę. Rozmnaża się go przez oddzielenie cebulek. Wykopuje się je latem, po zaschnięciu liści, przesusza, oczyszcza i przechowuje do września, kiedy to ponownie sadzi w ogrodzie. Może rosnąć w cieniu wysokich roślin, bo zanim ukażą się na nich liście, które zasłonią światło, szafirki zdążą przekwitnąć i skryć się w ziemi. Nadaje się do ogrodów skalnych. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.