Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Mekonops bukwicolistny

Mekonops bukwicolistny

Czosnek sztyletowaty

Czosnek sztyletowaty

Fylostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’

Fylostachys złotobruzdowy ‘Spectabilis’

Akant miękki

Akant miękki

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Stokezja gładka

Stokesia laevis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, zwarty
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Stokezja gładka pochodzi z południowo- wschodnich Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Nazwa stokezja pochodzi od botanika Jonathana Stokes, był on dobrym przyjacielem syna Linneusza. Stokezja należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

>>Przeczytaj też: Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

Stokezja gładka - opis

Stokezja gładka to bylina o wzniesionym i zwartym pokroju. Przeważnie osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Pędy są dość sztywne, duże, jasnozielone liście mają owalny i lekko lancetowaty kształt, są szorstkie w dotyku. Okres kwitnienia stokezji przypada od lipca do sierpnia, jednak czasem kwitnienie może być przedłużone nawet do września. Kwiaty to- duże koszyczki, umieszczone na długich, ulistnionych pędach, mogą mieć kolor biały, różowy, filetowy (zależy o odmiany).

Stokezja gładka - warunki uprawy

Stokezja gładka najlepiej radzi sobie w miejscu słonecznym i ciepłym. Na wystawie półcienistej zdecydowanie słabiej rośnie oraz kwitnie. Lubi gleby lekkie, piaszczysto-gliniaste
i przepuszczalne. Odczyn gleby może wahać się od obojętnego do lekko kwasowego. Na ciężkich glebach szybko może dochodzić do gnicia korzeni, gdyż woda znajdująca się w podłożu nie ma możliwości łatwego odpływu. Stokezja jest mrozoodporna, jednak młode okazy lepiej okrywać na zimę.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Stokezja gładka - pielęgnacja

Można raz na jakiś czas, najlepiej na wiosnę wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Należy zapewnić drenaż w podłożu, aby woda nie zalegała, ponieważ przy uprawie stokezji taka sytuacja szybko może prowadzić do chorób grzybowych. Po kwitnieniu dobrze jest usunąć przekwitłe kwiaty, wpłynie to korzystnie na krzewienie się rośliny i zwiększone kwitnienie w kolejnym sezonie. Stokezję rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział rośliny.

Stokezja gładka - zastosowanie

Stokezja gładka bardzo ładnie prezentuje się w grupie na rabatach przydomowych. Można ją wykorzystać jako roślinę zadarniającą sadząc w okolicy oczek wodnych czy skalniaków.
Z powodzeniem można uprawiać  ją również w pojemnikach - ciekawie prezentuje się na parapetach, balkonach i tarasach. Można ją także wykorzystać jako kwiat cięty w bukieciarstwie - długo utrzymuje świeżość.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.