Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi

Gęsiówka orzęsiona

Gęsiówka orzęsiona

Rozchodnik hiszpański

Rozchodnik hiszpański

Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry

Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Smagliczka skalna

Aurinia saxatilis (Alyssum saxatile)
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty, wzniesiony, nieregularny
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

 • smagliczka skalna
  Fot: Maria Muszalska
 • smagliczka skalna
  Fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka
 • smagliczka skalna
  Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
 • smagliczka skalna
  Fot: Maria Muszalska
 • 9.04.10 110.jpg
  Fot: teresa55
Opis:

Smagliczka skalna (ang. basket of gold) to niska bylina, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Na stanowiskach naturalnych występują w Karpatach, w Polsce popularna w Pieninach. Tworzy rozetę o wysokości około 10-15 cm, złożoną z łopatkowatych lub równowąskich liści, pokrytych kutnerem, o nieco węższej nasadzie. Te byliny skalne mają kwiaty żółte, pachnące, zebrane na długich, z rzadka ulistnionych łodygach, tworzą obfite baldachogrona, dochodzące do wysokości 25-30 cm. Pojawiają się w kwietniu i maju. Jeśli lato jest wyjątkowo suche i upalne, smagliczka potrafi zakwitnąć ponownie we wrześniu.

Smagliczka skalna – uprawa

Smagliczki najlepiej rosną w słońcu. Są niewybredne w stosunku do gleby, doskonale potrafią przystosować się do stanowiska, gdzie rozrastają się silnie. To roślina długowieczna, odporna na mróz, strefa mrozoodporności – 6. te rośliny skalane w naturalnym środowisku rośnie w szczelinach i na skałach wapiennych. Najlepiej służy jej przewiewne, dość suche, przepuszczalne i lekko kamieniste podłoże.

Alyssum saxatile w ogrodzie

Jedna z podstawowych bylin wiosennych. Doskonała na wiosenne rabaty oraz do ogrodów skalnych, dobrze porasta murki. Smagliczka może być sadzona pojedynczo lub w grupach po 2-3 sztuki. W celu uzyskania zadarnień sadzimy do 11 roślin/m2. Po przekwitnięciu jej kutnerowate liście stanowią ozdobę ogrodu, aż do późnej jesieni.

Smagliczka – wysiew i sadzonkowanie

Może być rozmnażana z nasion, lub sadzonek wierzchołkowych, które pobieramy w czerwcu lub w lipcu. W przypadku odmian ogrodowych – jedyny możliwy sposób rozmnażania to sadzonkowanie (wysiew nasion nie zapewni nam powtórzenia cech rośliny matecznej).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.