Słonecznik dziesięciopłatkowy - Helianthus decapetalus

2022-03-11 13:47

Słonecznik dziesięciopłatkowy pochodzi z Ameryki Północnej (z jej wschodniej i środkowej części). Rozpowszechniony jest w całej Europie, również w Polsce (zdarza się, że roślina w naszym kraju dziczeje). Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Słonecznik dziesięciopłatkowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Słonecznik dziesięciopłatkowy

Spis treści

  1. Słonecznik dziesięciopłatkowy - opis
  2. Słonecznik dziesięciopłatkowy - warunki uprawy
  3. Słonecznik dziesięciopłatkowy - pielęgnacja
  4. Słonecznik dziesięciopłatkowy - zastosowanie

Słonecznik dziesięciopłatkowy - opis

Słonecznik dziesięciopłatkowy to roślina wieloletnia o kępiastym, lekko wzniesionym pokroju. Dorasta do 1-1,7 m wysokości. Łodyga jest sztywna, w górnej części lekko owłosiona. Liście na pędzie ułożone są naprzeciwlegle. Mają intensywnie zielony kolor, są pojedyncze, cienkie, grubo piłkowane, od spodu lekko owłosione.

Słonecznik dziesięciopłatkowy kwitnie późnym latem i jesienią (od sierpnia nawet do października). Kwiaty zebrane są w kwiatostany (koszyczki). Brzeżne kwiaty są języczkowate w kolorze żółtym i przeważnie jest ich dziesięć (stąd właśnie wzięła się nazwa gatunku). Środkowe kwiaty są rurkowe, niewielkie, również żółte. Wspomniany gatunek jak wszystkie słoneczniki ma silnie rozbudowany system korzeniowy.Ciekawe odmiany:

  • ‘DoubleWhammy’ – odmiana o intensywnie żółtych, pełnych kwiatach,
  • ‘Capenoch Star’ – odmiana wyjątkowo plenna, obficie i długo kwitnie,
  • ‘LemonQueen’ – odmiana bardzo wysoka- osiąga od 1,8 m do 2 m wysokości.

Słonecznik dziesięciopłatkowy - warunki uprawy

Słonecznik dziesięciopłatkowy najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przewiewne, o umiarkowanej wilgotności. Roślina jest odporna na krótkotrwałe niedobory wody oraz na mróz i zanieczyszczenia powietrza.

Słonecznik dziesięciopłatkowy - pielęgnacja

Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu rabaty ze słonecznikiem. Dodatkowo raz na jakiś czas warto wzmocnić go nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem (najlepiej na wiosnę) - odżywi to roślinę i polepszy jej kwitnienie. Dorosłe okazy mogą wymagać palikowania. Najczęściej rozmnaża się przez podział rośliny na wiosnę lub przez sadzonkowanie.

Słonecznik dziesięciopłatkowy - zastosowanie

Słonecznik dziesięciopłatkowy to symbol polskiej wsi, był chętnie sadzony zarówno 30 lat temu, jak i teraz. Idealnie sprawdza się jako tło dla niższych roślin. Najlepiej wygląda w grupie, wtedy tworzy zwartą i gęstą kępę. Jest trwały, dlatego można go wykorzystywać w bukieciarstwie. Gatunek jest dość ekspansywny i trzeba pilnować, aby nie zaczął dziczeć. Nadaje naszym rabatom naturalistyczny charakter, nie może go zabraknąć w wiejskich nasadzeniach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Wysokość 1 m - 1,7 m