Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Funkia falista 'Albomarginata'

Funkia falista 'Albomarginata'

Trojeść amerykańska

Trojeść amerykańska

Goździk montpeliański

Goździk montpeliański

Strzałka wodna

Strzałka wodna

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Skalnica Hosta

Saxifraga hostii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Skalnica Hosta to zimozielona bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Nazwa rośliny – skalnica Hosta - nie bez powodu kojarzy się z funkią (hostą). Obie te rośliny odkrył i opisał austriacki botanik Nicolaus Thomas Host.
Skalnica Hosta (tak jak inne skalnice) tworzy niskie rozety liści o średnicy dochodzącej do 15 cm. Jej liście są ciemnozielone, wąskie (szerokości 1 cm), długie (do 10 cm). Rozety liści czerwienieją na jesieni. Ze środka rozety w czerwcu i lipcu wyrastają wysokie (nawet do 60 cm) kwiatostany, na cienkiej i nierozgałęzionej łodydze kwiatostanowej - „nóżce”. Kwiaty są białe, czasem purpurowo nakrapiane. Pojedyncze kwiaty zebrane są w wiechy lub podbaldachy (od 5 do 20 kwiatów w kwiatostanie).
Skalnica Hosta najlepiej rośnie na glebie przepuszczalnej i wapiennej na stanowisku słonecznym i suchym. Jest bardzo często stosowana jako roślina do ogrodów skalnych lub do obsadzania skarp i murków, może być także sadzona w szerokich i płaskich doniczkach na tarasie. Rośliny warto sadzić w niewielkich grupach po kilka sztuk, aby stworzyły zimozielone poduchy. Jest to roślina o dużej mrozoodporności. Nie wymaga zabezpieczania na zimę.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.