Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Głowienka wielkokwiatowa

Głowienka wielkokwiatowa

Alyssoides urticulata

Alyssoides urticulata

Pysznogłówka ogrodowa

Pysznogłówka ogrodowa

Bodziszek czerwony

Bodziszek czerwony

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Skalnica gronkowa

Saxifraga paniculata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, kępiasty
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Skalnica gronkowa to bylina należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i w Azji. W Polsce objęta jest częściową ochroną gatunkową. Skalnica gronkowa charakteryzuje się zwartym, poduszkowym pokrojem. Jej liście są drobne, mięsiste, zebrane w rozety. Przed kwitnieniem wysokość rośliny zwykle nie przekracza 10 cm. Pęd kwiatostanowy osiąga natomiast do 20 cm wysokości.  Skalnica gronkowa kwitnie od czerwca do lipca - kwiaty są drobne zebrane w wiechy lub baldachy.

Skalnicę gronkową zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, suchych. Preferuje podłoże umiarkowanie żyzne, wapienne, dobrze przepuszczalne. Może rosnąć w glebie kamienistej i mniej zasobnej w składniki pokarmowe. Skalnica jest odporna na mróz. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Nasiona skalnicy najczęściej wysiewa się latem. Młode okazy w upalne dni warto podlewać, starsze dobrze znoszą susze. Z zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest regularne odchwaszczanie. Nie wymaga nawożenia.

Skalnicę gronkową w szczególności poleca się stosować do dekoracji ogrodów skalnych. Oprócz tego można ją wykorzystać do tworzenia słonecznych obrzeży rabat. Dobrze wygląda sadzona wśród kamieni i w szczelinach murów. Tworzy ciekawe kompozycje z rojnikami, rozchodnikami i innymi bylinami „poduszkowymi”. Powinno się unikać sadzenia skalnicy przy roślinach ekspansywnych, gdyż może szybko zostać zagłuszona.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.