Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Miskant chiński ‘Gracillimus’

Miskant chiński ‘Gracillimus’

Rudbekia błyskotliwa

Rudbekia błyskotliwa

Bodziszek himalajski

Bodziszek himalajski

Przęstka pospolita

Przęstka pospolita

Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Skalnica cienista

Saxifraga umbrosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Górska bylina występująca w Pirenejach. Tworzy zwartą rozetę skórzastych zimozielonych liści, z której na przełomie wiosny i lata wyrastają pędy z małymi, ale bardzo licznymi kwiatami przypominającymi kształtem gwiazdy. Płatki mają biały lub bladoróżowy kolor. Skalnica jest wrażliwa na suszę, jednak nie lubi podłoża nasączonego stojącą wodą.

Najlepiej rośnie w próchnicznej i przepuszczalnej wilgotnej glebie. Dobrze się czuje w półcieniu pod koronami drzew, ale świetnie nadaje się też do ogrodu skalnego (można ją sadzić w szczelinach suchego murka) oraz do zadarniania niewielkich powierzchni. Rozmnaża się ją przez podział; na 1 m2 sadzi się osiem-dziesięć roślin. Odmiana 'Variegata' ma liście nakrapiane drobnymi kremowymi plamkami. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.