Galeria zdjęć:
Serduszka okazałe to bylina z rodziny makowatych Papaveraceae. Pochodzi z Chin i Japonii.
Serduszka okazała – opis
Rośliny osiągają 60–90 cm wysokości, wytwarzają grube, mięsiste, kruche korzenie. Liście są szarozielone, pierzaste. Serduszka okazałe kwitną w maju. Kwiaty serduszka mają dwa zewnętrzne płatki rozdęte, różowe, tworzące serduszko, z którego wyrastają dwa płatki wewnętrzne – wąskie, mlecznobiałe, z małą plamką u szczytu. Po kwitnieniu liście zasychają i część naziemna rośliny zanika.
Serduszka okazała – uprawa
Serduszka okazałe wymagają gleby próchniczej, wilgotnej, ale niezbyt mokrej. Stanowisko powinno być półcieniste – trzeba pamiętać, że rośliny uprawiane w miejscu silnie nasłonecznionym szybko więdną. Podczas wegetacji rośliny należy zasilać nawozami.
Bylina serduszka – rozmnażanie
Serduszka okazałe rozmnaża się przez podział roślin, przez sadzonki lub rzadziej przez nasiona. Na sadzonki pobiera się pędy odziomkowe, które wyrosły wiosną lub pędy boczne w lecie. Sadzonki powinny mieć tzw. pietkę. Wysadza się je do doniczek wypełnionych substratem torfowym lub ziemią kompostową zmieszaną z torfem. Doniczki ustawia się w ciepłym inspekcie. Gdy nowe korzenie wypełnią doniczkę (korzenie będą „przerastać” doniczkę) rośliny wysadza się na miejsce stałe w rozstawie 25 x 20 cm. Rośliny wiążą wiele nasion, wysiewa się je jesienią na rozsadnik, wschodzą wiosną.
Serduszka – roślina w ogrodzie
W ogrodach sadzi się ją na rabatach bylinowych, w grupach na trawnikach, w ogrodach skalnych. Nadaje się także na kwiat cięty.