Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

funkia 'Wide Brim'

Funkia 'Wide Brim'

Pysznogłówka ogrodowa

Pysznogłówka ogrodowa

Kosaciec bródkowy

Kosaciec bródkowy

Rogatek sztywny

Rogatek sztywny

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Serduszka kapturkowate

Dicentra cucullaria
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Serduszka kapturkowate to roślina należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). W środowisku naturalnym rośnie we wschodniej części Ameryki Północnej, porasta lasy, brzegi rzek i strumieni, skaliste zbocza oraz wąwozy. Ze względu na kształt kwiatów jest potoczne nazywana “bryczesami Holendra”. Bylina osiąga 20-30 cm wysokości. Ma kępiasty pokrój i pierzaste liście składające się z trzech listków i długiego ogonka. Kwiaty wyrastają na okazałych pędach kwiatostanowych. Mają kapturkowaty kształt i białożółtą barwę. Kwitnie najczęściej od kwietnia do maja.

Serduszka kapturkowate dobrze czuje się na stanowiskach lekko zacienionych – pod osłoną drzew. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, próchnicze, dobrze zdrenowane, umiarkowanie wilgotne. Nie lubi gleb podmokłych. To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. W czasie susz wymaga podlewania. Warto go umiarkowanie dokarmiać – szczególnie nawozami organicznymi. Po kwitnieniu czasem szybko zanika – szczególnie uprawiany na glebach suchych. Zregeneruje się dopiero w następnym sezonie. Może być atakowana przez mszyce.

Serduszka kapturkowate to oryginalna bylina nieczęsto spotykana w polskich ogrodach. Nadaje się to tworzenia cienistych rabat. Szczególnie dobrze prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, leśnych i wiejskich. Można uprawiać ją w pojemnikach. Indianie północnoamerykańscy wykorzystywali roślinę jako naturalny lek – do oczyszczania krwi i leczenia chorób skóry.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.