Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Turzyca Buchnana

Turzyca Buchanana

Funkia ‘Midwest Magic’

Funkia ‘Midwest Magic’

Skalnica Hosta

Skalnica Hosta

Fiołek motylkowaty

Fiołek motylkowy = fiołek motylkowaty

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Sasanka zwyczajna

Pulsatilla vulgaris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Sasanka zwyczajna jest byliną. Rośnie dziko w Europie zachodniej i środkowej. W Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową, choć właściwie na stanowiskach naturalnych niestety już wyginęła. W ogrodach uprawia się najczęściej mieszańce ogrodowe.

Sasanka - opis

Sasanka zwyczajna tworzy kępy do 20–30 cm wysokości. Młoda roślina jest gęsto, filcowato owłosiona, potem staje się coraz bardziej naga. Pierzaste liście, zebrane w przyziemną rozetkę, przypominają nieco liście marchwi. Gdy roślina kwitnie, liście są niewielkie, dlatego kwiaty są tak ładnie wyeksponowane. W pełni rozwijają się dopiero w lecie. Pod ziemią roślina ma silne i rozgałęzione kłącze, z którego wyrasta kilka łodyg pokrytych długimi, srebrzystymi włoskami. Każda łodyga zakończona pojedynczym kwiatem.

 

>>Przeczytaj też: Sasanki na wiosenny skalniak

 

Sasanki - kwiaty

 

Sasanki kwitną od  marca do początku maja (w zachodniej Polsce zakwitają już na przełomie marca i kwietnia, w chłodniejszych regionach – w kwietniu). Kwiaty pojawiają się stopniowo: jedna roślina może ich wydać nawet kilkadziesiąt. Kwiaty mają 5–6 cm średnicy, są charakterystycznie filcowate po zewnętrznej stronie, skierowane ku górze, początkowo dzwonkowate, później rozpostarte. Niektóre egzemplarze powtarzają kwitnienie w sierpniu, ale wówczas pojawiają się tylko pojedyncze kwiaty. Większość gatunków, a także mieszańców ogrodowych sasanek ma kwiaty fioletowe. Ale rozpowszechnione są także odmiany purpurowe (odmiana ‘Rubra’) i białe (odmiana ‘Alba’). Rośliny o mlecznych kwiatach są trudniejsze w uprawie i najczęściej wcześniej zamierają. Wyhodowano również odmiany o specyficznym kształcie kwiatów, np. ‘Papageno’ ma postrzępione płatki, a ‘Polka’ – śnieżnobiałe pełne kwiaty.
Po przekwitnięciu sasanki są nadal bardzo dekoracyjne, pozostają bowiem na nich puszyste kwiatostany.

 

Sasanka - uprawa

 

Sasanka zwyczajna jest heliofitem – do rozwoju wymaga dużej ilości światła. Lubi urodzajną, lekką, piaszczystą, raczej suchą i ubogą, ale dobrze zdrenowaną, przepuszczalną glebę, o odczynie obojętnym lub zasadowym, dobrze wapnowaną. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych (na przykład oświetlonych przez kilka godzin dziennie). Dorosłe egzemplarze świetnie znoszą suszę dzięki głęboko sięgającemu i dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu.

>>Przeczytaj też: Krokusy w ogrodzie – wiosenne kwiaty. Zdjęcia kwitnących krokusów

 

Sasanka zwyczajna - rozmnażanie

 

Sasankę najlepiej rozmnaża się z nasion, które zbiera się, gdy łatwo oddzielają się od koszyczka. Wysiewa się je w drugiej połowie lipca, aby delikatnych siewek nie zniszczyły upały. Rośliny kiełkują po 4–6 tygodniach. Wiosną kolejnego roku siewki trzeba przepikować i przesadzić na miejsce stałe. Większość roślin zakwitnie za rok na wiosnę. Podczas pierwszego kwitnienia rośliny wypuszczają najwyżej pięć kwiatów, ale gdy podrosną, mają ich kilkadziesiąt. Sasanki rozmnażane z nasion zwykle nie powtarzają cech roślin matecznych. Zatem zbierając nasiona z kwitnących na biało egzemplarzy, otrzymamy tylko część roślin o białych kwiatach. Reszta będzie fioletowa.
Sasankę można także rozmnażać przez podział kłączy. Po kilku latach bryła korzeniowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu, należy ją wówczas wykopać i przerzedzić.

Sasanka ginie najpóźniej po pięciu latach od posadzenia na stałym miejscu w ogrodzie. Im bardziej wyszukana forma kwiatu (kolor, kształt), tym krócej roślina żyje. Czasem obumiera już po trzech latach, dlatego kolekcję tych roślin trzeba stale odnawiać.

Sasanka - zastosowanie w ogrodzie

Ze względu na bardzo wczesny okres kwitnienia należy do poszukiwanych i atrakcyjnych kwiatów wiosennych sadzonych w przydomowych ogrodach. Ozdobna jest również po przekwitnięciu. Nadaje się na rabaty i do ogródków skalnych, a także do sadzenia kępami przy domach bądź płotach. Sasanki ogrodowe można sadzić na rabatach oraz w dużych ogrodach skalnych.

>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. ZDJĘCIA

Sasanka jest rośliną leczniczą i trującą – ziele (Herba Pulsatille) zawiera alkaloidy (protoanemoninę i anemoninę) o własnościach trujących. W lecznictwie dawniej stosowano ziele sasanki jako środek uspokajający.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.