Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Złocień krzewiasty

Złocień krzewiasty = srebrzeń krzewiasty

Dzwonek Poszarskiego

Dzwonek Poszarskiego

Goździk alpejski

Goździk alpejski

Dzwonek karpacki

Dzwonek karpacki

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Sasanka zwyczajna

Pulsatilla vulgaris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów
Opis:

Sasanka zwyczajna jest byliną. Rośnie dziko w Europie zachodniej i środkowej. W Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową, choć właściwie na stanowiskach naturalnych niestety już wyginęła. W ogrodach uprawia się najczęściej mieszańce ogrodowe.

Ze względu na bardzo wczesny okres kwitnienia należy do poszukiwanych i atrakcyjnych kwiatów wiosennych sadzonych w przydomowych ogrodach. Ozdobna jest również po przekwitnięciu. Nadaje się na rabaty i do ogródków skalnych, a także do sadzenia kępami przy domach bądź płotach. Sasanki ogrodowe można sadzić na rabatach oraz w dużych ogrodach skalnych.

Sasanka zwyczajna tworzy kępy do 20–30 cm wysokości. Młoda roślina jest gęsto, filcowato owłosiona, potem staje się coraz bardziej naga. Pierzaste liście, zebrane w przyziemną rozetkę, przypominają nieco liście marchwi. Gdy roślina kwitnie, liście są niewielkie, dlatego kwiaty są tak ładnie wyeksponowane. W pełni rozwijają się dopiero w lecie. Pod ziemią roślina ma silne i rozgałęzione kłącze, z którego wyrasta kilka łodyg pokrytych długimi, srebrzystymi włoskami. Każda łodyga zakończona pojedynczym kwiatem.


Sasanki kwitną od III do początku V (w zachodniej Polsce zakwitają już na przełomie marca i kwietnia, w chłodniejszych regionach – w kwietniu). Kwiaty pojawiają się stopniowo: jedna roślina może ich wydać nawet kilkadziesiąt. Kwiaty mają 5–6 cm średnicy, są charakterystycznie filcowate po zewnętrznej stronie, skierowane ku górze, początkowo dzwonkowate, później rozpostarte. Niektóre egzemplarze powtarzają kwitnienie w VIII, ale wówczas pojawiają się tylko pojedyncze kwiaty. Większość gatunków, a także mieszańców ogrodowych sasanek ma kwiaty fioletowe. Ale rozpowszechnione są także odmiany purpurowe (‘Rubra’) i białe (‘Alba’). Rośliny o mlecznych kwiatach są trudniejsze w uprawie i najczęściej wcześniej zamierają. Wyhodowano również odmiany o specyficznym kształcie kwiatów, np. ‘Papageno’ ma postrzępione płatki, a ‘Polka’ – śnieżnobiałe pełne kwiaty. Po przekwitnięciu roślina nadal jest bardzo dekoracyjna, pozostają bowiem na niej puszyste kwiatostany.

Sasanka jest heliofitem – do rozwoju wymaga dużej ilości światła. Lubi urodzajną, lekką, piaszczystą, raczej suchą i ubogą, ale dobrze zdrenowaną, przepuszczalną glebę, o odczynie obojętnym lub zasadowym, dobrze wapnowaną. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych (na przykład oświetlonych przez kilka godzin dziennie). Dorosłe egzemplarze świetnie znoszą suszę dzięki głęboko sięgającemu i dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu.

Sasankę najlepiej rozmnaża się z nasion, które zbiera się, gdy łatwo oddzielają się od koszyczka. Wysiewa się je w drugiej połowie lipca, aby delikatnych siewek nie zniszczyły upały. Rośliny kiełkują po 4–6 tygodniach. Wiosną kolejnego roku siewki trzeba przepikować i przesadzić na miejsce stałe. Większość roślin zakwitnie za rok na wiosnę. Podczas pierwszego kwitnienia rośliny wypuszczają najwyżej pięć kwiatów, ale gdy podrosną, mają ich kilkadziesiąt. Sasanki rozmnażane z nasion zwykle nie powtarzają cech roślin matecznych. Zatem zbierając nasiona z kwitnących na biało egzemplarzy, otrzymamy tylko część roślin o białych kwiatach. Reszta będzie fioletowa.
Sasankę można także rozmnażać przez podział kłączy. Po kilku latach bryła korzeniowa ulega nadmiernemu zagęszczeniu, należy ją wówczas wykopać i przerzedzić. Sasanka ginie najpóźniej po pięciu latach od posadzenia na stałym miejscu w ogrodzie. Im bardziej wyszukana forma kwiatu (kolor, kształt), tym krócej roślina żyje. Czasem obumiera już po trzech latach, dlatego kolekcję tych roślin trzeba stale odnawiać.
Sasanka jest rośliną leczniczą i trującą – ziele (Herba Pulsatille) zawiera alkaloidy (protoanemoninę i anemoninę) o własnościach trujących. W lecznictwie dawniej stosowano ziele sasanki jako środek uspokajający.

Galeria zdjęć:

 • Fot: photos.com
 • Fot: Magdalena Michalak
 • IMG_3215-1.jpg
  Fot: Jolanta Piotrowska
 • sasanka.jpg
  Fot: Jolanta Piotrowska
 • IMG_9861.JPG
  Fot: Teresa Mahrus
 • DSCN2397.JPG
  Fot: Teresa Mahrus
 • DSCN2396.JPG
  Fot: Teresa Mahrus
 • 20042011935.jpg
  Fot: Maria Jurzysta
 • 1195.JPG
  Fot: Iva Pas
 • 1531.JPG
  Fot: Iva Pas
 • sasanka.jpg
  Fot: Magdalena Malik
 • sasanka.jpg
  Fot: Magdalena Malik
 • sasanka_czerwona1.jpg
  Fot: Sławomir Zabawa
 • 20150428_sasanka_czerwona_5.jpg
  Fot: Sławomir Zabawa
 • sasanka13.jpg
  Fot: Joanna Boisse
 • sasanka17.jpg
  Fot: Joanna Boisse
 • Dsc_0275.jpg
  Fot: Joanna Boisse
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: byliny
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.