Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Krwawnica pospolita

Krwawnica pospolita

Języczka pomarańczowa

Języczka pomarańczowa

Lejcesteria piękna

Lejcesteria piękna

Złotospor wirginijski

Złotospor wirginijski

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Sadziec purpurowy

Eupatorium purpureum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpuroworóżowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Sadziec purpurowy – opis

Sadziec purpurowy to wysoka, mocno rozrastająca się, okazała bylina z rodziny astrowatych (Astraceae). Jest zaliczana do bylin strukturalnych. Dorasta do 2 m wysokości. Jej sztywne i puste w środku łodygi są bordowoczerwone, zakończone efektownymi, dużymi kwiatostanami średnicy do 30 cm, złożonymi z mnóstwa drobnych, purpuroworóżowych kwiatów.

Sadziec purpurowy kwitnie od początku sierpnia do końca września. Po przekwitnięciu należy usunąć kwiatostany. To roślina miododajna – zwabia dużo motyli i owadów. Jej ciemnozielone liście o lancetowatym kształcie i długości około 30 cm są osadzone na łodygach w okółkach.

Sadziec purpurowy – uprawa

Sadziec to bylina łatwa w uprawie i mało wymagająca. Najlepiej lubi stanowisko półcieniste. Na miejscach nasłonecznionych lepiej kwitnie, ale podczas upałów więdnie i wtedy niezbędne jest jego podlewanie. Podłoże do uprawy sadźca powinno być wilgotne (podczas suszy trzeba roślinę koniecznie podlewać) i zasadowe. Sadziec urośnie zarówno na glebie lekkiej, jak i gliniastej.

Sadziec purpurowy jest całkowicie mrozoodporny. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane jesienią do gruntu (wymagają stratyfikacji) lub przez podział rozrośniętych kęp.

Sadziec w ogrodzie

Sadziec purpurowy doskonale spełnia rolę byliny strukturalnej. Dzięki swoim dużym rozmiarom tworzy dobre osłony (szczególnie, gdy posadzi się go w grupach), a także dobrym tłem dla rabat kwiatowych. Bylina polecana do nasadzeń naturalistycznych, dobrze sprawdza się w pobliżu zbiorników wodnych. Doskonała do kompozycji z innymi bylinami i trawami ozdobnymi.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.