Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Rozplenica japońska

Pennisetum alopecuroides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółto-brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozplenica japońska to roślina wieloletnia należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W środowisku naturalnym rośnie we wschodniej Azji i w Australii. Ta ozdobna trawa najczęściej osiąga 60-80 cm wysokości. Liście tworzące kępy są długie, wąskie, szarozielone. Kłosowate kwiatostany pojawiają się w lipcu i dekorują roślinę aż do września. Kwiaty rozplenicy japońskiej początkowo mają żółtawą lub kremową barwę, jednak wraz z wiekiem przebarwiają się na brązowo.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Rozplenica japońska wymagania

Rozplenica japońska jest rośliną dość wymagającą. Optymalne są dla niej stanowiska słoneczne, ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. Roślina preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Wymaga regularnego podlewania (szczególnie jeśli jest uprawiana w miejscach słonecznych) i intensywnego nawożenia. Przed nadejściem mrozów powinno się ją okryć solidną warstwą ściółki (np. ze słomy). Stare liście rozplenicy japońskiej najlepiej ściąć wiosną.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Rozplenica japońska rozmnażanie

Rozplenicę japońską można rozmnażać przez wysiew nasion (w okresie wiosennym) lub podział rośliny (latem). Ten drugi zabieg przy okazji pozwoli odmłodzić roślinę.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Rozplenica japońska nadaje się do tworzenia wielogatunkowych, wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo na wyeksponowanym miejscu w trawniku lub jako dekoracja oczka wodnego. Jej kwiaty nadają się do tworzenia suchych bukietów.

 

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.