Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pełnik europejski

Pełnik europejski

Zawilec narcyzowaty

Zawilec narcyzowaty

Nachyłek 'Ruby Frost'

Nachyłek 'Ruby Frost' PBR

Pustynnik himalajski

Pustynnik himalajski

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Rozplenica japońska

Pennisetum alopecuroides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółto-brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozplenica japońska to roślina wieloletnia należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W środowisku naturalnym rośnie we wschodniej Azji i w Australii. Ta ozdobna trawa najczęściej osiąga 60-80 cm wysokości. Liście tworzące kępy są długie, wąskie, szarozielone. Kłosowate kwiatostany pojawiają się w lipcu i dekorują roślinę aż do września. Kwiaty rozplenicy japońskiej początkowo mają żółtawą lub kremową barwę, jednak wraz z wiekiem przebarwiają się na brązowo.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Rozplenica japońska wymagania

Rozplenica japońska jest rośliną dość wymagającą. Optymalne są dla niej stanowiska słoneczne, ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. Roślina preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Wymaga regularnego podlewania (szczególnie jeśli jest uprawiana w miejscach słonecznych) i intensywnego nawożenia. Przed nadejściem mrozów powinno się ją okryć solidną warstwą ściółki (np. ze słomy). Stare liście rozplenicy japońskiej najlepiej ściąć wiosną.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Rozplenica japońska rozmnażanie

Rozplenicę japońską można rozmnażać przez wysiew nasion (w okresie wiosennym) lub podział rośliny (latem). Ten drugi zabieg przy okazji pozwoli odmłodzić roślinę.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Rozplenica japońska nadaje się do tworzenia wielogatunkowych, wysokich rabat. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo na wyeksponowanym miejscu w trawniku lub jako dekoracja oczka wodnego. Jej kwiaty nadają się do tworzenia suchych bukietów.

 

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.