Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kokorycz pusta

Kokorycz pusta

Odętka wirginijska 'Crystal Peak White'

Odętka wirginijska 'Cristal Peak White'

Pratia pedunculata

Pratia

Skalnica 'Peter Pan'

Skalnica ‘Peter Pan’

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rozchodnik sześciorzędowy

Sedum sexangulare
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik sześciorzędowy występuje prawie w całej Europie, z wykluczeniem części zachodniej, a także w Szwecji. W Polsce również można go spotkać w stanie dzikim, dodatkowo uprawiany jest jako roślina ozdobna. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae).

Rozchodnik sześciorzędowy - opis

Rozchodnik sześciorzędowy zaliczany jest do bylin. Ma delikatnie wzniesiony, płożący się pokrój. Szybko zadarnia powierzchnie. Dorasta od 5 do 10 cm wysokości. Łodyga jest bardzo delikatna. Liście są równowąskie, z wyrostkiem u nasady liścia, zielone, dość grube i gęsto umieszczone na łodydze. Wyrastają w 5-6 rzędach (stąd właśnie wziął się drugi człon nazwy gatunkowej rośliny).
Kwiaty pojawiają się na roślinie w czerwcu i lipcu. Są nieduże, intensywnie żółte, zebrane w podbaldachy, które znajdują się na szczycie pędu. Późnym latem lub jesienią na roślinie pojawiają się owoce - torebki, które rozchylają się pionowo. Wewnątrz nich znajdują się bardzo drobne, brązowe nasiona.

Rozchodnik sześciorzędowy to roślina silnie miododajna i chętnie odwiedzana ją pszczoły.

>>>Przeczytaj też: Rozchodniki – byliny na skalniaki i rabaty bylinowe

Rozchodnik sześciorzędowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Rozchodnik sześciorzędowy lubi miejsca słoneczne. Co do gleby nie jest wymagający, odnajdzie się zarówno na glebach żyznych, jak i lekkich i piaszczystych. Sprzyja mu duża zawartość wapnia w podłożu. Nie lubi za to terenów zalewowych. Jest w pełni odporny na mróz oraz na suszę.
Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o pielęgnację. Jeśli zadbamy tylko o niezalewanie rabaty z rozchodnikiem, jego uprawa jest praktycznie bezproblemowa. Raz na jakiś czas można wzmocnić go nawozem mineralnym wieloskładnikowym, jednak nie musi być to coroczny zabieg. Rozmnaża się przez wysiew nasion, a także w sposób wegetatywny przez sadzonkowanie

Rozchodnik sześciorzędowy - zastosowanie

Rozchodnik sześciorzędowy w stanie dzikim rośnie przy murkach, skałkach, wydmach czy nasypach kolejowych, w miejscach suchych i o dużej zawartości wapnia. Jeśli decydujemy się na uprawę ozdobną rozchodnika sześciorzędowego, to idealnym miejscem dla niego będzie skalniak czy obszar przy budynkach i murkach. Szybko zadarnia powierzchnię, zakrywając mało atrakcyjne miejsca w ogrodzie. Dlatego wykorzystywany jest w ogrodzie jako roślina okrywowa.

Poznaj inne rozchodniki:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.