Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik ostry

Sedum acre
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ta zimozielona bylina w stanie dzikim występuje w Afryce, Azji i w Europie. W Polsce jest powszechnie spotykana - rośnie na skałach i suchych stokach, na piaszczystych wzgórzach i łąkach, a nawet na torowiskach. Rozchodnik jest mrozoodporny i bardzo mało wymagający – wystarczają mu gleby ubogie i piaszczyste, przepuszczalne. Dobrze znosi brak wody (magazynuje ją w swych małych, a pękatych liściach). Musi rosnąć w pełnym słońcu. Jest jednym z najniższych rozchodników uprawianych jako roślina ozdobna. W okresie kwitnienia pokrywa się masą żółtych kwiatów.

Doskonały gatunek do zadarniania terenu, na murki kamienne i do ogrodów skalnych oraz na dachy zazieleniane ekstensywnie. Roślina miododajna.
Godne polecenia są też jego odmiany: 'Aureum' o żółtych końcówkach liści, 'Chloroticum' – jasnozielonych liściach, miniaturowa, osiągająca około 5 cm wysokości, 'Coral Carpet' – przebarwiająca się podczas chłodów na brązowo, 'Murale' – o liściach brązowopurpurowych i jasnoróżowych kwiatach.

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.