Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Macierzanka wczesna

Macierzanka wczesna

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

powojnik Duranda

Powojnik Duranda

Języczka strzelista ‘The Rocket’

Języczka strzelista ‘The Rocket’ = języczka wąskogłówkowa ‘The Rocket’

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik ostry

Sedum acre
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ta zimozielona bylina w stanie dzikim występuje w Afryce, Azji i w Europie. W Polsce jest powszechnie spotykana - rośnie na skałach i suchych stokach, na piaszczystych wzgórzach i łąkach, a nawet na torowiskach. Rozchodnik jest mrozoodporny i bardzo mało wymagający – wystarczają mu gleby ubogie i piaszczyste, przepuszczalne. Dobrze znosi brak wody (magazynuje ją w swych małych, a pękatych liściach). Musi rosnąć w pełnym słońcu. Jest jednym z najniższych rozchodników uprawianych jako roślina ozdobna. W okresie kwitnienia pokrywa się masą żółtych kwiatów.

Doskonały gatunek do zadarniania terenu, na murki kamienne i do ogrodów skalnych oraz na dachy zazieleniane ekstensywnie. Roślina miododajna.
Godne polecenia są też jego odmiany: 'Aureum' o żółtych końcówkach liści, 'Chloroticum' – jasnozielonych liściach, miniaturowa, osiągająca około 5 cm wysokości, 'Coral Carpet' – przebarwiająca się podczas chłodów na brązowo, 'Murale' – o liściach brązowopurpurowych i jasnoróżowych kwiatach.

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.