Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’

Sedum reflexum ‘Cristatum’ = Sedum rupestre ‘Cristatum’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ (zwany też babim uchem) to niska bylina skalna z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), dorastająca do 15–25 cm wysokości, o niezwykle ciekawym pokroju: jego łodygi są spłaszczone i mają pofalowane szczyty przypominające grzebienie. Łodygi są nisko rozłożone, nieco drewniejęce i gęste. Ta odmiana rozchodnika ościstego została utworzona sztucznie przez mutację.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ ma zielonoszare, pomarszczone liście; kwitnie od lipca do sierpnia – zebrane w baldachy kwiaty mają żółty kolor.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ wymaga stanowiska słonecznego (tylko na takim stanowisku roślina wytwarza łodygi charakterystycznie spłaszczone). Gleba powinna być piaszczysta, sucha, uboga, przepuszczalna, o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ znakomicie nadaje się jako roślina okrywowa, na skalniaki, skarpy oraz do wypełnienia skalnych szczelin (np. w murkach oporowych). Można go też sadzić w pojemnikach.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ rozmnaża się przez podział roślin. Należy systematycznie usuwać pędy o pierwotnej dla rozchodnika ościstego formie, pozostawiając tylko te przypominające grzebienie.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.