Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kocimiętka Mussina

Kocimiętka Mussina

Lewizja liścieniowa

Lewizja liścieniowa

Osoka aloesowata

Osoka aloesowata

Onoklea wrażliwa

Onoklea wrażliwa

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’

Sedum reflexum ‘Cristatum’ = Sedum rupestre ‘Cristatum’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 15 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ (zwany też babim uchem) to niska bylina skalna z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), dorastająca do 15–25 cm wysokości, o niezwykle ciekawym pokroju: jego łodygi są spłaszczone i mają pofalowane szczyty przypominające grzebienie. Łodygi są nisko rozłożone, nieco drewniejęce i gęste. Ta odmiana rozchodnika ościstego została utworzona sztucznie przez mutację.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ ma zielonoszare, pomarszczone liście; kwitnie od lipca do sierpnia – zebrane w baldachy kwiaty mają żółty kolor.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ wymaga stanowiska słonecznego (tylko na takim stanowisku roślina wytwarza łodygi charakterystycznie spłaszczone). Gleba powinna być piaszczysta, sucha, uboga, przepuszczalna, o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ znakomicie nadaje się jako roślina okrywowa, na skalniaki, skarpy oraz do wypełnienia skalnych szczelin (np. w murkach oporowych). Można go też sadzić w pojemnikach.
Rozchodnik ościsty ‘Cristatum’ rozmnaża się przez podział roślin. Należy systematycznie usuwać pędy o pierwotnej dla rozchodnika ościstego formie, pozostawiając tylko te przypominające grzebienie.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.