Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik ościsty

Sedum reflexum = Sedum rupestre
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: niebieska, zielononiebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik ościsty to roślina należący do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Na stanowiskach naturalnych występuje niemalże w całej Europie (również w Polsce), gdzie porasta skały, piaszczyste stanowiska i lasy sosnowe. W wielu krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Roślina tworzy zimozielone, zwarte, kępy gęsto ulistnionych, sinawozielonych, płożących pędów, pokrytych wałeczkowatymi, grubymi liści, szczelnie pokrywające podłoże. Żółte, gwiazdkowate kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia.  Zebrane są w baldachogrona, na wysokich, dorastających do 30 cm wysokości pędach kwiatostanowych. Kwiatostany SA chętnie odwiedzane przez pszczoły i inne owady zapylające.

Rozchodnik nie ma specjalnych wymagań co do gleby, wytrzymuje dobrze suszę. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Doskonale nadaje sie do ogrodów skalnych, na murki oraz do ekstensywnych założeń ogrodowych na dachach.

Rozmnaża się go poprzez sadzonki, pobierane wiosną i latem.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.